تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

یک کولر گازی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین برندهای ایرانی و خارجی کولر گازی/ اصول انتخاب کولر گازی براساس متراژ

راهنمای کاربردی
کولرهای گازی بر اساس تعداد پنل آن‌ها، نوع پنل آن‌ها، ساختار خود و ساختار کمپرسور خود و فناوری ساخت آن دارای انواع مختلفی هستند. در هنگام خرید کولر گازی باید به برخوردار بودن آن از ظرفیت کافی و لازم، کم‌مصرف بودن، وجود ویژگی‌های لازم و ضروری در آن توجه ویژه‌ای داشته باشید و از مناسب بودن عملکرد آن در زمینه‌هایی که باید عملکرد خوبی داشته باشند، مطمئن شوید.

تصلا-با فرارسیدن روزهای گرم سال و افراد زیادی تصمیم می‌گیرند کولر گازی بخرند؛ اما قبل از خرید این محصول باید اطلاعات لازم را داشته باشید تا بتوانید متناسب با انتظاری که از یک کولر گازی دارید، بودجه، متراژ ساختمان و شرایط موقعیت مکانی آن مناسب‌ترین محصول را با عملکرد مناسب انتخاب کنید. در این مطلب راهنمای خرید کولر گازی هر آنچه را که باید قبل از خرید آن بدانید، بیان می‌کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • راهنمای انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ
 • آشنایی با انواع مختلف کولر گازی
 • ویژگی‌های لازم برای یک کولر گازی خوب
 • بهترین برندهای خارجی و ایرانی کولر گازی
 • جمع‌بندی

راهنمای انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ

یکی از موارد بسیار مهمی که باید در هنگام خرید کولر گازی حتماً به آن توجه کنید، انتخاب کولر مناسب بر اساس متراژ است. درصورتی‌که در هنگام خرید کولر گازی، متراژ محل موردنظر برای نصب آن را نیز در نظر بگیرید، هم می‌توانید از هوای خنک و مطبوع لذت ببرید و هم هزینه مصرف انرژی شما کاهش پیدا می‌کند.

برای اینکه یک کولر گازی بتواند فضای اطراف خود را به‌خوبی و در مدت‌زمان مناسب خنک کند، باید از ظرفیت مناسبی برخوردار باشد که با واحد BTU سنجیده می‌شود. چنانچه ظرفیت کولر گازی خریداری‌شده کمتر از میزان موردنیاز باشد، دستگاه به‌صورت دائمی یا در مقاطع زمانی طولانی‌مدت کار می‌کند و همین موضوع باعث افزایش استهلاک قطعات کندانسور کولر و کاهش عمر مفید کلی آن می‌شود.

از سوی دیگر چنانچه ظرفیت کولر خریداری‌شده با متراژ محیط کاملاً تناسب داشته باشد، هم فضا را در مدت‌زمان مناسب و قابل‌قبول خنک می‌کند و هم به دلیل اینکه مدت‌زمان فعالیت آن برای کاهش دمای محیط، زمان معمول و متداولی خواهد بود، عمر مفید بالایی خواهد داشت و می‌توانید سال‌ها بدون مشکل و بدون نیاز به تعمیر دستگاه، از آن استفاده کنید.

در ضمن خرید کولر گازی با ظرفیت بیش از ظرفیت موردنیاز برای سرمایش متراژ موردنظر هیچ ضرورتی ندارد و تنها باعث افزایش هزینه برق مصرفی شما می‌شود: به همین دلیل انتخاب کولری با ظرفیت مناسب متناسب با متراژ محیط اهمیت زیادی دارد

کولرهای گازی معمولاً در ظرفیت‌های ۹ هزار تا ۳۰ هزار BTU طراحی و تولید می‌شوند که شامل ظرفیت‌های ۹۰۰۰، ۱۲۰۰۰، ۱۸۰۰۰، ۲۴۰۰۰ و ۳۰۰۰۰ می‌شود (ظرفیت‌های استاندارد). ظرفیت‌های مذکور برای متراژهای زیر مناسب هستند:

 • ۹۰۰۰: ۱۲ تا ۲۰ مترمربع
 • ۱۲۰۰۰: ۲۰ تا ۳۰ مترمربع
 • ۱۸۰۰۰: ۳۰ تا ۴۵ مترمربع
 • ۲۴۰۰۰: ۴۵ تا ۶۰ مترمربع
 • ۳۰۰۰۰: ۶۰ تا ۷۵ مترمربع

برخی از کولرهای گازی پرقدرت در ظرفیت‌های ۳۶۰۰۰ و ۴۸۰۰۰ BTU نیز عرضه می‌شوند. کولرهای گازی ۳۶۰۰۰ برای متراژ بین ۷۵ تا ۹۰ مترمربع و کولر گازی ۴۸۰۰۰ برای متراژ بین ۹۰ تا ۱۲۰ مترمربع مناسب هستند.

به‌طورکلی چنانکه آپارتمان‌نشین هستید ظرفیت موردنیاز برای سرمایش و گرمایش هر مترمربع از طبقات میانی ۴۰۰ تا ۶۰۰ BTU و برای طبقات فوقانی ۶۰۰ تا ۸۰۰ BTU است. در ضمن چنانچه محیط موردنظر در معرض تابش نور خورشید باشد و به‌اصطلاح آفتاب‌گیر باشد یا ساختمانی در بالای آن نباشد و مستقیماً زیر پشت‌بام باشد، باید کولری با ظرفیت بالاتر نسبت به کولرهای مناسب برای سایر محیط‌های دارای متراژ یکسان انتخاب کنید.

درنظر کرفتن تعداد در و پنجره‌های محیط نیز  اهمیت دارد و درصورتی‌که محیط موردنظر دارای درب و پنجره زیاد با دیوارهای شیشه‌ای تک جداره است، باید کولری با ظرفیت بالاتر نسبت به ظرفیت استاندارد مناسب متراژ آن محیط انتخاب کنید.

در ضمن چنانچه محیط موردنظر شما در نزدیکی آشپزخانه‌ای است که وسایل گرمازای آن یعنی آبگرمکن و اجاق‌گاز آن دائماً در حال کار هستند و باعث افزایش دمای آشپزخانه می‌شوند یا این وسایل در خود محیط موردنظر شما وجود دارد، نیز باید از کولری با ظرفیت بالاتر از ظرفیت استاندارد موردنیاز برای متراژ آن محیط استفاده کنید.

از سوی دیگر چنانچه محیط به‌خوبی عایق حرارتی شده باشد و با سطوح داخلی و خارجی جداره‌های آن با مواد عایق حرارتی مناسب پوشانده شده باشد، ممکن است کولری با ظرفیتی کمتر از ظرفیت استاندارد موردنیاز متراژ آن محیط هم بتواند فضای محیط را به‌راحتی خنک کند.

در هنگام انتخاب کولر مناسب محیط موردنظرتان علاوه بر موارد مذکور به نوع کاربری محیط نیز توجه کنید، جمعیت بالای در رفت‌وآمد در مکان‌های عمومی و تجاری به‌صورت طبیعی باعث افزایش دمای آن می‌شود و به همین دلیل در هنگام انتخاب کولر برای چنین محیط‌هایی نیز باید کولری با ظرفیت بالاتر از ظرفیت استاندارد موردنیاز آن محیط بر اساس متراژش انتخاب کنید.

انواع مختلف کولر گازی

کولرهای گازی را می‌توان بر اساس تعداد پنل، نوع پنل، ساختار و نوع کمپرسور به انواع مختلفی تقسیم‌بندی کرد که شامل موارد زیر می‌شود:

برخورداری از یک یا چند پنل

تقریباً اکثر کولرهای گازی تنها با یک پنل عرضه می‌شوند، اما برخی از آنها دارای چند پنل هستند و درصورتی‌که می‌خواهید چند اتاق یا بخش را به‌صورت مجزا از یکدیگر خنک کنید، کولرهای دارای چند پنل گزینه خوبی برای شما هستند؛ البته چه کولرهای تک پنل و چه کولرهای دارای چند پنل، یک کمپرسور دارند؛ بنابراین در کولرهای دارای چند پنل که دو یا سه پنل دارند، توان سرمایشی کولر بین چند پنل تقسیم می‌شود و توان سرمایشی قدرت آن‌ها برای خنک‌سازی یک اتاق یا بخش آن کاهش می‌یابد؛ بنابراین اگر می‌خواهید فضای بزرگی را خنک کنید، همان کولر تک پنل گزینه بهتری است و کولر چند پنل تنها برای خنک‌سازی ساختمان‌هایی با ۲ یا ۳ اتاق یا بخش کوچک مناسب هستند.

در ضمن کولرهای مجهز به چند پنل معایب دیگری نیز دارند. یکی از این معایب امکان‌پذیر نبودن تنظیم دما به‌صورت مجزا برای هر پنل است؛ بنابراین برای چنین کولرهایی تنها می‌توانید یک دما تنظیم کنید. همچنین نمی‌توانید تنظیمات مورد نظر خود را برای هر یک از پنل‌ها را به‌صورت جداگانه و مجزا از یکدیگر انجام دهید. در ضمن شما نمی‌توانید هر یک از پنل را به‌صورت مجزا خاموش و روشن کنید و تمام آن‌ها با یکدیگر روشن و خاموش می‌شوند.  نکته دیگری که نباید فراموش کنید این است که استفاده از کولر گازی مجهز به چند پنل تنها در صورتی منطقی است که همیشه فردی در اتاق‌های مختلف حضور داشته باشد و اگر در هنگام کار این کولرها یک یا چند اتاق در حال خنک‌سازی خالی باشد، عملاً در حال اتلاف و هدر دادن انرژی هستیم.

البته استفاده از کولرهای گازی دارای چند پنل مزایای قابل‌توجهی نیز دارد؛ بسیاری از افرادی که خانه آنها دو یا سه اتاق دارد و می‌خواهند تمام اتاق‌ها را خنک کنند، معمولاً اصلاً به خرید کولرگازی فکر نمی‌کنند و خرید کولر آبی را تنها گزینه ممکن برای خنک‌سازی چند اتاق می‌دانند؛ اما استفاده از کولر آبی برای خنک کردن چند اتاق نیازمند کانال‌کشی است که چندان کم‌هزینه و آسان نیست؛ اما در صورت استفاده از کولر گازی دارای چند پنل دیگر نیازی به کانال‌کشی نیست و می‌توانید پنل‌ها را با لوله‌های باریک مبرد مجزا از یکدیگر که فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و برای نصب آنها نیازی به خرابکاری زیادی نیست، راحت و تنها با ایجاد یک حفره کوچک به کمپرسور متصل کنید. در ضمن در صورت استفاده از کولر گازی، دیگر مجبور به تنفس هوای مملو از گردوخاک و ذرات آلاینده، بیماری‌زا و حساسیت‌زا و بسیار مرطوب ناشی از استفاده از کولر آبی نیستید.

برخورداری از پنل سقفی یا دیواری

پنل دیواری کولر گازی

کولرهای گازی معمولاً پنل دیواری دارند که به‌راحتی به دیوار نصب می‌شوند و فضای بسیار کمی روی دیوار اشغال می‌کند. برخی از کولرهای گازی نیز با پنل‌هایی تحت عنوان پنل داک عرضه می‌شوند که باید آنها را در سقف نصب کرد. این نوع پنل‌ها هوای خنک را در فضای گسترده‌تر، در جهت‌های بیشتر و به‌صورت یکنواخت‌تر توزیع می‌کنند؛ اما نصب آنها دشوار است و قبلاً باید جای آن در سقف ایجاد شده باشد.

پنل سقفی کولر گازی

پنل سقفی کولر گازی

پرتابل یا ثابت بودن

تقریباً اکثر کولرهای گازی ثابت هستند و امکان جابجایی آنها وجود ندارد؛ اما کولرهای گازی در نوع پرتابل نیز تولید شده‌اند؛ این نوع کولرگازی‌ها قابل‌حمل هستند و در صورت تصمیم برای جابجایی آنها، نصب آنها چندان دشوار نیست و بسیار راحت‌تر  از کولرهای ثابت نصب می‌شوند؛ البته این کولرگازی‌ها معایبی هم دارند؛ مثلاً همچون کولرهای گازی ثابت نیازمند برق ۱۵ تا ۲۰ آمپر هستند و در هر مکانی قابل‌استفاده نیستند.

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برای نصب این کولرها باید یک پنجره برای خروج هوای گرم ناشی از فعالیت کمپرسور در محیط وجود داشته باشد و در صورت عدم وجود پنجره ناچار به سوراخ کردن دیوار هستید. در ضمن به دلیل اینکه کندانسور این کولرها در داخل آنها تعبیه شده است، صدای آن‌ها بسیار بیشتر از کولرهای اسپلیت است و برای محیط‌هایی که باید ساکت باشند، مثل اتاق‌های بیمارستان، کتابخانه‌ها و اتاق خواب اصلاً مناسب نیستند. در ضمن اگرچه کولرهای گازی پرتابل قابل‌حمل هستند؛ اما وزن کمی ندارند و به‌سختی می‌توان آ‌ن‌ها را جابجا کرد.

لازم به ذکر است کولرهای پرتابی در دو نوع تک لوله و دو لوله تولید و عرضه شده‌اند. در صورت استفاده از نوع دو لوله، اتاق بسیار بهتر خنک می‌شود و عملکرد سرمایشی نوع تک لوله کولرهای گازی چندان قابل‌قبول نیست.

پنجره‌ای یا اسپلیت بودن

نوع دیگری از کولرهای گازی با عنوان کولر گازی پنجره‌ای نیز تولید و عرضه شده که همان‌طور که از نامشان پیدا است، در پشت پنجره نصب می‌شوند. در این نوع کولر گازی کندانسور و پنل هر دو در یک دستگاه قرار دارند و از یکدیگر جدا نیستند؛ نصب کولرهای گازی پنجره‌ای مثل کولرهای گازی پرتابل بسیار راحت‌تر از انواع اسپلیت این کولرها است و می‌توانید آن‌ها را بدون دردسر زیاد در مدت‌زمان کوتاهی به مکان دیگری منتقل و در آن نصب کنید. کولرهای گازی پنجره‌ای دارای قدرت کمتر نسبت به انواع اسپلیت هستند (این نوع کولرها نیز مانند کولرهای گازی پرتابل تنها برای خنک‌سازی اتاق‌ها و محیط‌های کوچک مناسب هستند) و البته مصرف برق آن‌ها بسیار بیشتر  است.

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره‌ای

فناوری ساخت کمپرسورهای این نوع کولرها در مقایسه با کمپرسورهای کولرهای اسپلیت مدرن بسیار قدیمی‌تر است و امروزه کمتر کسی از آنها استقبال می‌کند (امروزه این کولرها تقریباً تنها در مناطق جنوب ایران استفاده می‌شوند). در ضمن قابلیت‌ها و ویژگی‌های این نوع کولرها اصلاً در حد و اندازه کولرهای اسپلیت نیست.

اینورتر یا معمولی بودن کمپرسور

کولرهای گازی اینورتر دارای مصرف بسیار کمتر، عملکرد سرمایشی بهتر، صدای کمتر و طول عمر بالاتر نسبت به کولرهای گازی معمولی هستند. دلیل مصرف کمتر کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی، نوع عملکرد کمپرسور این دو نوع کولر گازی است. کمپرسور اینورتر برخلاف کمپرسور معمولی در هنگام رسیدن دمای محیط به دمای تنظیم‌شده برای کولر خاموش نمی‌شود و تنها سرعت خود را کاهش می‌دهد؛ اما کمپرسور معمولی پس از رسیدن دمای محیط به دمای تنظیم‌شده، خاموش و پس از افزایش دما دوباره روشن می‌شود. به دلیل اینکه کمپرسور در لحظه راه‌اندازی برق بسیار زیادی مصرف می‌کند؛ مصرف برق کولرهای معمولی به میزان قابل‌توجهی بالاتر از کولرهای اینورتر است.

طبق آمار اعلام‌شده مصرف برق کولرهای گازی اینورتر در حدود ۶۰ درصد کمتر از کولرهای معمولی است؛ البته اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم این رقم درست نیست و بیان چنین رقمی در مورد میزان صرفه‌جویی کولر گازی اینورتر در مصرف برق، بیشتر یک حربه تبلیغاتی برای افزایش کولرهای گازی اینورتر محسوب می‌شود و میزان واقعی صرفه‌جویی مصرف برق در صورت استفاده از این کولرها، تنها در حدود ۲۰ درصد است!

در ضمن در صورت استفاده از کولر گازی اینورتر فشار بسیار کمتری به کنتور وارد می‌شود؛ زیرا کمپرسور اینورتر بسیار نرم راه‌اندازی می‌شود و به‌اصطلاح آمپر کمتری می‌کشد؛ اما کمپرسور معمولی در لحظه استارت آمپر بسیار بالایی می‌کشد و در لحظه استارت و شروع به کار آن، نور لامپ‌ها، یک لحظه بسیار کم می‌شود و به‌وضوح متوجه روشن شدن این نوع کمپرسور می‌شویم! حتی درصورتی‌که کنتور قدرت لازم را نداشته باشد، ممکن است، کنتور و برق خانه قطع شود!

در ضمن به دلیل اینکه کمپرسور اینورتر هیچ وقت خاموش نمی‌شود و زمانی که لازم باشد با توان بیشتری کار کند، تنها دور خود را افزایش می‌دهد و از نو استارت نمی‌خورد، در مقایسه با لحظه استارت خوردن و روشن شدن کمپرسور معمولی، فشار بسیار کمتری به کنتور و سیم‌کشی وارد می‌شود. خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور باعث افزایش عمر مفید آن نیز می‌شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از کولر گازی اینورتر این است که دمای محیط متعادل‌تر باقی می‌ماند و کمتر دچار نوسان می‌شود.

البته کولرهای گازی بدون نقص نیستند و معایبی هم دارند. قیمت این کولرها به میزان قابل‌توجهی بیشتر از کولرهای گازی معمولی است؛ البته با توجه به مصرف کمتر این نوع کولرها، پرداخت پول بیشتر برای خرید آن‌ها عاقلانه به نظر می‌رسد. تفاوت قیمت کولرهای گازی اینورتر و معمولی با توجه به برند و مدل متفاوت است در ضمن کمپرسورهای اینورتر پیچیده‌تر از کمپرسورهای معمولی هستند. کمپرسورهای اینورتر قطعه پیچیده‌ای به نام برد اینورتر دارند که در صورت خراب شدن، برای تعمیر یا تعویض آن باید هزینه زیادی را پرداخت کنید. قیمت خود کمپرسورهای اینورتر هم بسته به مدل آن‌ها، ۳ تا ۸ برابر بیشتر از کمپرسورهای معمولی است.

T1 یا T3 بودن کمپرسور

کمپرسورهای کولر گازی در دو نوع T1 و T3 تولید و عرضه می‌شوند. کولرهای گازی T1 مناسب مناطقی هستند که افزایش دما در آن‌ها حداکثر تا ۴۳ درجه سانتی‌گراد است و کولرهای گازی T3 برای فعالیت در مناطق گرمسیری که حداکثر دمای آنها به بیش از ۴۳ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، طراحی شده‌اند؛ بنابراین کولرهای گازی T1 برای اکثر مناطق ایران کافی هستند و تنها اگر ساکن مناطق جنوبی ایران هستید، باید کولر گازی T3 بخرید

روتاری یا پیستونی یا اسکرول یا اسکرو بودن کمپرسور

کمپرسور کولر گازی

برخی از کولرهای گازی دارای کمپرسور روتاری و برخی دیگر مجهز به کمپرسور پیستونی هستند. کمپرسور روتاری مزایای قابل‌توجهی نسبت به کمپرسور پیستونی دارد. این نوع کمپرسور به دلیل اینکه در مقایسه با کمپرسور پیستونی، قطعات کمتری دارد، دارای راندمان بالاتر است. در ضمن ابعاد و وزن کمتری دارد و صدا و لرزش آن نیز کمتر است.

کمپرسور اسکرول دارای راندمان بسیار بالاتر، صدای کمتر و عایق‌بندی بهتر (برای جلوگیری از بازگشت مایع به کمپرسور به داخل آن و کاهش قدرت روغن‌کاری و افزایش اصطکاک کمپرسور) نسبت به دو نوع دیگر است و به همین دلیل کولرهای دارای این نوع کمپرسور عملکرد بهتری دارند و البته گران‌قیمت‌تر هم هستند؛ بنابراین اگر بخواهیم این سه نوع کمپرسور را از لحاظ برتر بودن رده‌بندی کنیم، کمپرسور اسکرول در جایگاه اول و پس از آن کمپرسورهای روتاری و پیستونی به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار می‌گیرند؛ البته کمپرسورهای پیستونی در مقایسه با دو نوع کمپرسور دیگر ساده‌تر هستند و طول عمر بالاتری دارند؛ اما نسبت به کمپرسور روتاری ابعاد بزرگ‌تر  و وزن بیشتری دارند؛ بنابراین حمل کولرهای گازی دارای این نوع کمپرسور دشوارتر است؛ لازم به ذکر است کولرهای گازی دارای کمپرسور روتاری در صورت آسیب دیدن قابل تعمیر نیستند و تعویض قطعات کمپرسور آنها نیز امکان‌پذیر نیست.

در برخی از کولرگازی‌ها از کمپرسور اسکرو استفاده می‌شود که مصرف آن‌ها در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر است و راندمان بسیار بالاتری نسبت به این نوع کمپرسورها دارند. از دیگر مزایای کمپرسورهای اسکرو نسبت به کمپرسورهای اسکرال، روتاری و پیستونی، استهلاک کمتر و در نتیجه طول عمر بالاتر، ابعاد کوچک‌تر و مقاومت بیشتر برای فعالیت طولانی‌مدت است؛ البته قیمت کولرهای گازی مجهز به این نوع کمپرسور در مقایسه با سایر کولرهای گازی، مثل کولرهای گازی دارای کمپرسور پیستونی به میزان قابل‌توجهی بالاتر و هزینه نگهداری از آن‌ها نیز بیشتر است.

برخورداری کمپرسور از گاز مبرد R22 یا R32 یا R410

گاز مبرد کمپرسور کولر گازی

کولرهای گازی دارای ۳ نوع گاز مبرد R22 یا R32 یا R410 (که با عنوان گاز R410a نیز شناخته می‌شود) هستند. امروزه گاز R22 تنها در کولرهای گازی قدیمی یافت می‌شود و یک گاز مبرد منسوخ‌شده محسوب می‌شود. این نوع گاز به محیط‌زیست آسیب زیادی می‌زند و لایه اوزون را تخریب می‌کند. در ضمن عملکرد سرمایشی این گاز نسبت به گازهای R410 یا R32 به میزان قابل‌توجهی کمتر است. گاز R32 در مقایسه با R22 آسیب بسیار کمتری به محیط‌زیست وارد می‌کند. عملکرد سرمایشی این نوع گاز مبرد هم بسیار بهتر است.

گاز  R410 که امروز تقریباً تمام سازندگان کولر گازی از آن استفاده می‌کنند و در کولرهای گازی اینورتر نیز به کار گرفته می‌شود، گاز دوستدار محیط‌زیست محسوب می‌شود و بهره‌مندی از آن بهبود قابل‌توجه عملکرد سرمایشی کولر گازی را به دنبال دارد؛ زیرا کمپرسورهای مجهز به این نوع گاز در مقایسه با کمپرسورهای دارای گاز R22، فشار بیشتری به سیستم‌ها و لوله‌ها وارد می‌کنند که منجر به بهبود عملکرد سرمایش کولر گازی می‌شود. عملکرد R410 برای جذب هوای گرم بسیار بهتر از R22 است. زمانی که شما کولر گازی را روشن می‌کنید، گاز کمپرسور طی فرایندی گرما را جذب می‌کند و باعث می‌شود هوای خروج کولر خنک شود؛ بنابراین هرچقدر توانایی گاز در جذب گرما بهتر باشد، عملکرد سرمایش کولر بیشتر بهبود پیدا می‌کند.

در ضمن احتمال خرابی کمپرسورهای دارای گاز R410 به میزان قابل‌توجهی کمتر از کمپرسورهای R22 است؛ زیرا کمپرسورهای R410 در هنگام فعالیت با مشکل افزایش بیش از حد دما یا به‌اصطلاح Over heat مواجه نمی‌شوند و به همین دلیل کمتر آسیب می‌بینند و خراب می‌شوند. استفاده از گاز R410 باعث افزایش طول عمر قطعات کمپرسور نیز می‌شود. یکی دیگر از مزایای قابل‌توجه کمپرسورهای R410 نسبت به کمپرسورهای R22 این است که کمتر نیازمند شارژ گاز هستند. تنها مزیت گاز R22 نسبت به R410 قیمت کمتر آن است. لازم به ذکر است گاز R32 و R410 هر دو عملکرد سرمایشی خوبی دارند و اگر توانایی خرید کولر گازی دارای گاز را ندارید، کولرهای گازی مجهز به گاز R32 نیز می‌توانند گزینه خوبی باشند؛ البته کولرهای گازی R32 کمیاب هستند.

برخورداری از حالت سرمایشی و گرمایشی

برخی از کولرگازی‌ها مانند کولرگازی‌های پنجره‌ای و کولرگازی‌های قدیمی اسپلیت، تنها سرمایشی هستند و برخی دیگر علاوه بر حالت سرمایشی، حالت گرمایشی نیز دارند و در زمستان نیز می‌توانید از گرمای مطبوع آنها لذت ببرید؛ امروزه کولرهای اسپلیت دارای هر دو حالت هستند و می‌توانید تنها با تغییر حالت دستگاه، به‌راحتی از هر دو قابلیت تهویه مطبوع بهره‌مند شوید.

ویژگی‌های یک کولر گازی خوب

اکنون‌که با انواع مختلف کولر گازی آشنا شدید، اجازه دهید در این بخش با ویژگی‌های یک کولر گازی خوب آشنا شویم.

برخورداری از رده مصرف انرژی مناسب

اگرچه توصیه ما این است در هنگام خرید کولر گازی، نوع اینورتر آن را برای خرید انتخاب کنید؛ اما برخی از افراد به دلیل اختلاف قیمت فاحش این کولرها با کولرهای معمولی توانایی خرید آن را ندارند و ترجیح می‌دهند کولر معمولی بخرند. در صورت تمایل برای خرید کولر گازی معمولی، دستگاهی را انتخاب کنید که دارای رده مصرف انرژی A یا حداقل B باشد و از خرید کولرهای دارای رده مصرف انرژی پایین‌تر مثل C یا D خودداری کنید؛ زیرا در صورت خرید چنین دستگاه‌هایی، مجبور به پرداخت قبوض برق بسیار سنگین خواهد شد! البته امروزه تقریباً تمام کولرهای گازی معمولی با رده مصرف انرژی A یا B تولید می‌شوند و کولرهای گازی پرمصرف‌تر تقریباً منسوخ شده‌اند. لازم به ذکر است رده مصرف انرژی کولرهای گازی اینورتر ++A یا حتی +++A است.

برخورداری از عملکرد خوب در زمینه فیلتراسیون هوا و تصفیه آن

فیلتر هوای کولر گازی

بسیاری از مردم کولرهای گازی را به دلیل وجود قابلیت تصفیه هوا در آن‌ها می‌خرند. برخورداری آن‌ها از عملکرد خوب در این زمینه اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از کولرهای گازی دارای فیلترهای تصفیه هوای پلاسما هستند که با جذب ذرات گردوغبار و ذرات آلاینده هوا باعث بهبود کیفیت هوا می‌شوند. این فیلترها توانایی جذب بو و مواد شیمیایی آزادشده از رنگ، لاک و مواد شوینده، هاگ‌های کپک، ترکیبات آلی فرار و حتی ماده شیمیایی سرطان‌زای فرمالدئید آزادشده از اسباب و اثاثیه‌ها، کف‌پوش‌های لمینت و کابینت‌های چوبی را نیز دارند برخی از کولرهای گازی مدرن از فناوری یونازیسیون هوا نیز برخوردار هستند و با انتشار ذرات باردار یون در هوا، هوا را تصفیه و با از بین بردن ذرات بیماری‌زا و آلرژی‌زا معلق در هوا، مثل قارچ‌ها و باکتری‌ها، آن را ضدعفونی می‌کنند. در کل کولر گازی باید بتواند هوای محیط را برای افراد دارای مشکلات تنفسی و ریوی و افراد حساس به مواد انرژی‌زا، کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و ذرات بیماری‌زا و حساسیت‌زا کند.

برخورداری از قابلیت Self Cleaning

برخی از کولرهای گازی دارای قابلیت Self Cleaning یا خود تمیزکنندگی هستند که باعث می‌شود ذرات گرد و باد و رطوبت باقی‌مانده در داخل پنل کولر برطرف و عملکرد و راندمان آن حفظ شود. درصورتی‌که کولر این قابلیت را داشته باشد، همیشه هوایی سالم و عاری از هرگونه آلودگی به محیط منتقل می‌کند. در ضمن به دلیل اینکه این قابلیت رطوبت داخل پنل کولر را از بین می‌برد، به حفظ عمر مفید قطعات داخل آن نیز کمک می‌کند. قابلیت Self Cleaning در برخی از کولرهای گازی قدیمی وجود دارد و تقریباً تمام کولرهای گازی مدرن رده‌بالا نیز از آن برخوردار هستند.

برخورداری از حالت‌های کاهش‌دهنده صدا

کولر گازی

در برخی کولرها حالت‌هایی برای کاهش صدای فن پنل و به حداقل رساندن آن، مثل حالت شب یا Night Mode وجود دارد که با فعال شدن آن‌ها صدای کولر کمتر و آرامش شما حفظ می‌شود. چنین حالت‌هایی در برخی از کولرها با عنوان حالت سکوت (quiet mode) یا حالت بی‌صدا (silent mode) نیز معرفی شده‌اند.

برخورداری از ویژگی‌های هوشمند

برخی از کولرهای گازی جدید کاملاً هوشمند هستند و تعدادی از آن‌ها می‌توانند با تشخیص موقعیت مکانی افراد با کمک هوش مصنوعی، مکان نشستن افراد حاضر در محیط و همچنین فاصله این افراد با خود را تشخیص و سپس هوای خروجی کولر را درست به سمت آن‌ها هدایت کنند تا افراد در هر نقطه هوای مطبوعی را دریافت کنند.

کولر گازی هوشمند ال‌جی

کولر گازی هوشمند ال‌جی

در ضمن برخی از کولرهای گازی از قابلیت کنترل از راه دور پشتیبانی می‌کنند و شما می‌توانید با اتصال آن‌ها به مودم اینترنت خود، کولر را از راه دور با گوشی‌های هوشمند از طریق اپلیکیشن های موبایل خاموش یا روشن کنید یا زمان خاموش یا روشن شدن آن‌ها را مشخص کنید؛ بنابراین در صورت استفاده از چنین کولری می‌توانید قبل از اینکه به ساختمان موردنظرتان برسید، آن را روشن کنید تا فضا کاملاً خنک شود یا اگر قبل از خارج شدن از ساختمانُ فراموش کرده‌اید کولر را خاموش کنید، به‌راحتی آن را از راه دور خاموش کنید. کولرهای هوشمند ال‌جی thinq یکی از بهترین نمونه‌های کولرهای هوشمند هستند. لازم به ذکر است در حال حاضر تنها کولرهای رده‌بالای مدرن هوشمند هستند و چنین قابلیتی در کولرهای میان‌رده یا ارزان قیمت وجود ندارد.

برخورداری از حالت‌های سرمایش سریع

حالت سرمایش سریع کولر گازی

برخی از افراد دوست دارند زمانی که کولر را روشن می‌کنند، دمای محیط در کمترین زمان ممکن به حداقل میزان ممکن برسد. در برخی از کولرهای گازی حالت‌هایی با نام‌هایی مثل حالت توربو (Turbo) یا نام‌های دیگر وجود دارد که با فعال شدن آن‌ها، دمای اتاق در سریع‌ترین زمان ممکن به حداقل دمای ممکن (۱۸ یا ۱۶ درجه سانتی‌گراد) می‌رسد. در این حالت کمپرسور کولر تا زمان رسیدن دمای محیط به حداقل میزان ممکن، بدون خاموش شدن یا کاهش دور با تمام توان خود کار می‌کند. حالت‌های سرمایش سریع نیز در تعداد زیادی از کولرهای گازی، از قدیمی تا جدید ایجاد شده است.

برخورداری ساختار خارجی کندانسور از فین‌های (پره‌های) طلایی

کندانسور با فین‌های (پره‌های) طلایی

اگر میزان رطوبت در منطقه‌ای که هستید، در بیشتر مواقع بالا و هوا کاملاً شرجی است؛ پیشنهاد می‌کنیم حتماً کولری را انتخاب کنید که ساختار خارجی کندانسور آن با فین طلایی پوشانده شده باشد؛ رطوبت بالا باعث پوسیدگی خوردگی و زنگ‌زدگی بخش خارجی کندانسور می‌شود؛ اما فین‌های طلایی که با آلیاژی مرکب از مس و آلومینیوم ساخته شده‌اند، این بخش‌ها را در برابر رطوبت مقاوم می‌کنند و مانع پوسیدگی و زنگ‌زدگی آن‌ها می‌شوند؛ البته کولرهای گازی دارای فین‌های طلایی به میزان قابل‌توجهی، گران‌تر هستند؛ اما ارزش خرید دارند.

قابلیت پرتاب باد در فواصل طولانی و در جهت‌های مختلف

پرتاب باد کولر گازی

حتماً کولری را انتخاب کنید که قدرت پرتاب باد بالایی داشته باشد و بتواند جریان هوای خنک را در جهات مختلف انتقال دهد. سعی کنید کولری را بخرید که قدرت پرتاب باد آن حداقل ۱۰ متر باشد؛ لازم به ذکر است کولرهای دارای قدرت پرتاب باد تا ۲۰ متر نیز به بازار عرضه شده است. توانایی کولر در زمینه هدایت جریان هوا به جهات مختلف نیز اهمیت زیادی دارد؛ زیرا اگر جریان هوای سرد در تمام جهات یا اکثر جهات توزیع شود، طبیعتاً فضا بهتر خنک یا گرم می‌شود. تقریباً در تمام کولرهای گازی امکان تعیین جهت هدایت باد از طریق ریموت کنترل دستگاه وجود دارد. در کولرهای قدیمی تنظیم جهت پره‌های هدایت‌کننده هوا، تنها به سمت بالا و پایین امکان‌پذیر است؛ اما در کولرهای گازی جدید این پره‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند هوا را علاوه بر سمت پایین و بالا، به سمت چپ و راست نیز هدایت کنند.

قابلیت تنظیم سرعت فن

چنانچه کولر چنین قابلیتی داشته باشد، می‌توانید سرعت فن را به‌دلخواه با درجات تعیین‌شده، تنظیم کنید.

عملکرد خوب در کاهش رطوبت هوا

برخی از افراد از هوای مرطوب و شرجی بیزارند و به همین دلیل کولر گازی را برای خرید انتخاب می‌کنند تا دیگر مجبور به تحمل هوای شرجی آزاردهنده ناشی از استفاده از کولر آبی نباشند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم کولری را انتخاب کنید که در این زمینه عملکرد خوبی داشته باشد و بتواند در محیط‌های دارای رطوبت بالا مثل آشپزخانه‌ها، مانع افزایش بیش از حد رطوبت و به‌اصطلاح دم کردن هوا شود؛ البته تقریباً تمام کولرهای گازی دارای حالت رطوبت‌گیر هستند؛ اما سطح عملکرد آنها در این زمینه متفاوت است.

برخورداری از حالت‌های کاربردی

در برخی از کولرهای گازی حالتی وجود دارد که با فعال کردن آن تنها فن کولر کار می‌کند و کندانسور روشن نمی‌شود. چنین حالتی برای فصل بهار که هنوز هوا گرم نشده، حالت مناسبی است و باعث صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شود. در برخی از کولرها هم حالتی برای ایجاد دمای مناسب در هنگام خوابیدن افراد وجود دارد که در صورت فعال شدن آن دما در میزان مناسب و بدون نوسان حفظ می‌شود تا خواب کاملاً راحت و دلپذیری را تجربه کنید.

برخورداری از لوله‌های مسی با کیفیت

با کیفیت بودن لوله‌های مسی عرضه‌شده همراه با کولرگازی‌ها اهمیت زیادی دارد و در هنگام خرید کولر گازی به این نکته توجه کنید که این لوله‌ها دارای استحکام کافی باشند و آسیب‌پذیر و شکننده نباشند.

اصل بودن

اصل بودن کولر گازی

متأسفانه کولرهای گازی تقلبی بسیار بی‌کیفیت در بازار کم نیستند. بسیاری از فروشندگان سودجو به‌خصوص در بازارهای مناطق مرزی و آزاد از ساده‌لوحی برخی از خریداران نهایت سوءاستفاده را می‌کنند و کولرهای چینی بی‌نام‌ونشان بسیار بی‌کیفیت را با نام برندهای مطرح به آن‌ها می‌فروشند. توصیه می‌کنیم کولر را از فروشگاه‌ها تأییدشده و همچنین گارانتی‌های تاییدشده توسط برندهای تولیدکننده یا فروشگاه‌های کاملاً معتبر خریداری کنید. خرید کولر گازی از شهرهایی مثل بانه، گناوه، قشم و… را اصلاً توصیه نمی‌کنیم؛ زیرا این روزها به‌راحتی می‌توان لوگوی هر برندی را روی بدنه کولر چاپ یا حتی هک کرد؛ اما درصورتی‌که اصرار به این کار دارید، باید کاملاً با احتیاط عمل کنید؛ و چندین مورد را رعایت کنید.

نخست اینکه باید مدل دستگاه را به‌صورت کاملاً دقیق در گوگل جستجو کنید، اگر در  ابتدای نتایج جستجو، لینک‌های وب‌سایت معتبر شرکت سازنده نمایش داده شد، محصول به‌احتمال زیاد اصل است؛ البته باید تمام ابعاد پنل و کندانسور، مشخصات فیزیکی و سایر ویژگی‌های مندرج روی محصولی که در حال خریداری آن هستید، با اطلاعات درج‌شده در وب‌سایت برای همان محصول، کاملاً مطابقت داشته باشد.

در صورت عدم تطابق کوچک‌ترین موارد (مثل حروف و اعداد مدل‌ها و ابعاد) از خرید محصول خودداری کنید. در ضمن محصول باید بارکد کاملاً واضح و مخدوش‌نشده داشته باشد. چنانچه پس از اسکن بارکدها با اپلیکیشن های موبایل اسکن بارکد و جستجوی آن، تمام اطلاعات محصول در وب‌سایت‌های معتبر نمایش داده شوند و تمام مشخصات با یکدیگر تطابق کامل داشته باشند، می‌توانید آن محصول را بخرید.

اما اگر در هنگام جستجوی مدل دستگاه در گوگل یا سایر موتورهای جستجو، در نتایج جستجو تنها لینک فروشگاه‌های اینترنتی ایرانی بی‌نام‌ونشان مثل فروشگاه‌های واقع‌شده در بانه یا گناوه نمایش داده شد و لینک وب‌سایت‌های معتبر را مشاهده نکردید، از خرید آن محصول جدا اجتناب کنید. در ضمن باید به مطابقت کامل و دقیق شماره سریال درج‌شده روی بدنه دستگاه و کارتون دستگاه نیز باید دقت کنید. کیفیت کارتون و نحوه بسته‌بندی و همچنین کیفیت جنس بدنه و کیفیت ساخت آن، نیز می‌تواند به‌خوبی اصل یا تقلبی بودن محصول را نشان دهد

در برخی از موارد ممکن است فروشنده در حال فروش دستگاهی به اسم کولر گازی اینورتر به شما باشد؛ اما کمپرسور دستگاهی که می‌خواهید آن را بخرید، خازن داشته باشد! این کولر گازی قطعاً اینورتر نیست؛ زیرا کمپرسور اینورتر خازن ندارد و با برد اینورتر راه‌اندازی می‌شود!

بهترین برندهای خارجی و ایرانی کولر گازی

از میان بهترین برندهای ایرانی کولر گازی می‌توان به جی پلاس و ایران رادیاتور اشاره کرد. ال‌جی و سامسونگ هم جزو بهترین برندهای خارجی کولر گازی در ایران هستند.

بهترین کولرهای گازی ایرانی

جی پلاس یکی از برندهای مطرح ایرانی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر به محبوبیت خوبی در میان ایرانیان دست پیدا کرده است. کولرهای گازی این برند نیز از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

کولر گازی جی پلاس مدل GAC-TE30LU1

کولر گازی جی پلاس مدل GAC-TE30LU1

این کولر گازی جی پلاس کی از بهترین کولرهای گازی این برند است. از ویژگی‌های شاخص این نمونه از بهترین کولر گازی جی پلاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موتور اینورتر پرقدرت با راندمان و عمر مفید بالا
 • فین‌های طلایی (پره‌های طلایی) مقاوم و ضدزنگ در کندانسور جهت بهبود عملکرد کندانسور در انتقال حرارت و افزایش طول عمر آن
 • حالت توربو جهت کاهش دمای محیط در کوتاه‌ترین زمان ممکن و افزایش قدرت فن کولر
 • حالت شب (Night Mode): در صورت فعال شدن این قابلیت بهترین دما برای آسایش شما در حالت خواب ایجاد می‌شود. در این حالت در حالت سرمایش دمای اتاق هر ساعت یک‌ بار یک درجه کاهش و در حالت گرمایش هر  ساعت یک‌ بار یک درجه افزایش پیدا می‌کند. این فرآیند تا ۲ ساعت و به مدت دو درجه ادامه پیدا می‌کند. در صورت انتخاب این حالت کولر پس از ۱۰ ساعت کار کردن به‌صورت خودکار خاموش می‌شود.
 • قابلیت Auto Restart: این ویژگی باعث می‌شود در صورت قطع و وصل شدن برق، پس از وصل مجدد برق، کولر با همان تنظیماتی که خاموش شده است، روشن شود و به کار خود ادامه دهد
 • پرتاب باد در چهار جهت: این ویژگی جهت انتقال یکنواخت جریان هوا به تمام فضای یک محیط ایجاد شده است و باعث می‌شود تمام بخش‌های محیط به‌صورت یکنواخت خنک شوند.
 • تایمر
 • برخورداری از دو حالت سرمایش و گرمایش
 • رده مصرف انرژی A
 • ۵ سال گارانتی کمپرسور اینورتر و ۱۸ ماه گارانتی سایر قطعات
 • ظاهر زیبا و مناسب برای آب‌وهوای معتدل

کولر گازی ایران رادیاتور مدل IAC-24CH/XA

کولر گازی ایران رادیاتور مدل IAC-24CH/XA

ایران رادیاتور یکی دیگر از برندهای مطرح تولیدکننده در زمینه تولید بهترین کولر گازی ایرانی است. کولر گازی ایران رادیاتور مدل IAC-24CH/XA یکی از بهترین و پرفروش‌ترین مدل‌های کولر گازی ایران رادیاتور است که ویژگی‌های شاخص آن به شرح زیر است:

 • دارای گاز مبرد R410 با عملکرد بسیار خوب در کاهش دمای محیط
 • کمپرسور روتاری GMCC توشیبا
 • برخورداری اواپراتور و کندانسور از پره‌های طلایی
 • دو حالت سرمایش و گرمایش
 • رده مصرف انرژی A
 • نمایشگر مخفی
 • پنل بسیار کم‌صدا
 • گارانتی ۵ ساله کمپرسور و گارانتی ۱۸ ماهه سایر قطعات
 • متأسفانه این کولر گازی دارای کمپرسور اینورتر نیست و نسبت به کولر گازی جی پلاس معرفی‌شده مصرف برق بالاتری دارد.

قیمت کولر گازی ایران رادیاتور مدل IAC-24CH/XA در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

ظرفیت ۹۰۰۰: ۱۶،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ظرفیت ۱۲۰۰۰: ۱۶،۱۰۰،۰۰۰ تومان

ظرفیت ۱۸۰۰۰: ۱۶،۱۰۰،۰۰۰ تومان

ظرفیت ۲۴۰۰۰: ۲۴،۹۵۰،۰۰۰ تومان

ظرفیت ۳۰۰۰۰: ۳۳،۶۰۰،۰۰۰ تومان

بهترین کولرهای گازی خارجی

کولرهای گازی ال‌جی و سامسونگ جزو بهترین کولرهای گازی خارجی موجود در ایران هستند. کولرهای گازی ال‌جی کولرهای بسیار با کیفیتی با عملکرد بسیار خوب هستند. کولرهای گازی رده‌بالا و مدرن این برند دارای قابلیت‌های هوشمند ازجمله عیب‌یابی هوشمند و خاموش و روشن‌شدن از راه دور از طریق وای‌فای با استفاده از گوشی‌های هوشمند هستند.

کولر گازی ال‌جی مدل Next Fighting2 NF249SQ1 24000

کولر گازی ال‌جی مدل Next Fighting2 NF249SQ1 24000

این کولر گازی ال‌جی یکی از بهترین مدل‌های کولر گازی ال‌جی محسوب می‌شود که جزو لوازم خانگی هوشمند این برند است و کمپرسوری کارآمد، کم‌صدا و کم‌مصرفی دارد: از ویژگی‌های شاخص کولر گازی ال‌جی مدل Next Fighting2 NF249SQ1 24000 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمپرسور دوال اینتورتر (Dual invetter) کم‌صدا و پرقدرت با قابلیت سرمایش سریع‌تر و همچنین ۶۵ درصد مصرف برق کمتر نسبت به سایر انواع کمپرسورها
 • فناوری خود تمیزکنندگی یا Auto clean جهت تمیز کردن خودکار گردوغبار داخل پنل به‌منظور انتقال هوای پاک و عاری از هرگونه آلودگی به داخل محیط و همچنین از بین بردن رطوبت داخل پنل جهت افزایش عمر آن
 • فناوری عیب‌یابی هوشمند (Smart Diagnosis)
 • فناوری هوشمند SmartThinQ جهت کنترل کردن کولر با فرمان صوتی با استفاده از دستیار صوتی گوگل اسیستنت و همچنین کنترل کردن آن با گوشی هوشمند از راه دور یا نزدیک (با استفاده از این قابلیت می‌توان با متصل کردن کولر به مودم وای‌فای آن را از راه دور با گوشی خاموش یا روشن کرد).
 • دو حالت سرمایش و گرمایش
 • نمایشگر دیجیتالی

قیمت کولر گازی ال‌جی مدل Next Fighting2 NF249SQ1 24000 ظرفیت ۲۴۰۰۰ در حال حاضر ۳۵،۹۸۰،۰۰۰ تومان  است.

کولر سامسونگ مدل AR24TSHZJWK/JO

کولر سامسونگ مدل AR24TSHZJWK/JO

همان‌طور که گفتیم کولرهای گازی سامسونگ از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. کولر گازی سامسونگ مدل AR24TSHZJWK/JO یکی از کولرهای گازی رده‌بالا و مدرن این برند است و از مشخصات شاخص آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمپرسور اینورتر
 • سیستم تمیزکنندگی خودکار پنل
 • فناوری ضد باکتری
 • فیلتر تصفیه هوای بسیار کارآمد جهت جلوگیری از انتشار ذرات گردوغبار در هوا
 • محافظ کمپرسور و برد الکتریکی در برابر نوسانات برق و صاعقه به دلیل برخورداری از سیستم triple + protector
 • حالت سرمایش و گرمایش
 • قابلیت Auto Restart
 • گاز مبرد R410
 • رده مصرف انرژی B
 • ۵ سال گارانتی کمپرسور و ۱۸ ماه گارانتی سایر قطعات

قیمت کولر گازی سامسونگ مدل AR24TSHZJWK/JO ظرفیت ۲۴۰۰۰ در حال حاضر  ۳۵،۹۸۰،۰۰۰ تومان است.

جمع‌بندی

کولرهای گازی بر اساس تعداد پنل آن‌ها، نوع پنل آن‌ها، ساختار خود و ساختار کمپرسور خود و فناوری ساخت آن دارای انواع مختلفی هستند. در هنگام خرید کولر گازی باید به برخوردار بودن آن از ظرفیت کافی و لازم، کم‌مصرف بودن، وجود ویژگی‌های لازم و ضروری در آن توجه ویژه‌ای داشته باشید و از مناسب بودن عملکرد آن در زمینه‌هایی که باید عملکرد خوبی داشته باشند، مطمئن شوید. همچنین باید دقت کنید محصولی که می‌خرید حتماً اصل و دارای گارانتی معتبر باشد و توسط برندهای خارجی یا ایرانی نام‌آشنا و معتبر در این زمینه تولید شده باشند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

احمدرضا فرهبد
۱۴۰۲/۰۳/۲۲
احمد رضا فرهبد هستم. از سال ۹۳ تاکنون در حوزه نویسندگی وب فعالیت می کنم و در زمینه های مختلف مقاله نوشتم. عاشق دنیای فناوری های جدید هستم؛ مخصوصا فناوری های صوتی و تصویری. در حال حاضر عضو تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!