تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

اتو بخار ایستاده چی بخریم؟+بررسی مزایا و معایب

راهنمای کاربردی
اتو بخارهای ایستاده یا اتو بخار عمودی یا بخارگر، در واقع همان اتو بخارهای معمولی  با قابلیت بخاردهی عمودی هستند که برای اتوکشی حرفه‌ای گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. اتو بخارهای استفاده در مقایسه با اتو بخارهای معمولی به میزان قابل توجهی سریع‌تر گرم و آماده‌به‌کار می‌شوند. همچنین مخزن آب آنها نیز ظرفیت بیشتری دارد.

تصلا-اتو بخار ایستاده که با نام اتو بخار عمودی یا بخارگر نیز شناخته می‌شود، در چند سال اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده‌ و به یکی از انواع پرطرفدار اتو تبدیل شده است.

در این مطلب قصد داریم ببینیم مزایا و معایب این اتوها چیست. یک اتو بخار ایستاده خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، لوازم جانبی همراه آن چیست. در پایان مقاله هم چند نمونه از این اتوها را معرفی خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • مزایا و معایب اتو بخار ایستاده
 • ویژگی‌های یک اتو بخار ایستاده خوب
 • لوازم جانبی همراه با اتو بخار ایستاده
 • معرفی چند نمونه اتو بخار ایستاده
 • جمع‌بندی

مزایا و معایب اتو بخار ایستاده

مهم‌ترین مزایا و معایب این محصول به شرح زیر است:

مزایا:

 • عدم نیاز به استفاده از تخته اتوهای متداول و اشغال فضای کمتر
 • کاربردی بودن و حمل آسان. در ضمن نمونه‌های مسافرتی این اتوها نیز طراحی و تولید شده است.
 • وجود مدل‌های مختلف برای بودجه‌های مختلف از ارزان قیمت تا گران‌قیمت
 • عدم آسیب به لباس یا سوزاندن آن در صورت استفاده صحیح
 • سرعت بالا برای گرم و آماده‌به‌کار شدن  (این اتوها معمولاً در عرض چند ثانیه و کمتر از یک دقیقه گرم و آماده‌به‌کار می‌شوند)
 • مناسب برای اتوکشی لباس‌های مجلسی، پشمی، کت‌وشلوار و سایر لباس‌هایی که اتو کردن آنها با اتوهای معمولی دشوار و زمان‌بر است.
 • قابلیت استفاده به‌صورت خانگی و حرفه‌ای

معایب:

 • امکان‌پذیر نبودن استفاده از دستگاه به‌صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت انسان
 • احتمال سوختگی شدید در صورت تماس بخار خروجی با پوست دست
 • مناسب نبودن برای اتوکشی لباس‌های دارای ضخامت بالا

ویژگی‌های یک اتو بخار ایستاده خوب

اتو بخار ایستاده

یک اتو بخار  ایستاده خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد؛ البته اتو بخارهای ایستاده استاندارد و رده‌بالا تمام این ویژگی‌ها را دارند و  آن‌ها را صرفاً جهت کسب اطلاع و  آشنایی با آن‌ها معرفی می‌کنیم.

برخورداری از توان مناسب

هرچقدر یک اتو دارای توان بیشتری باشد (که با واحد وات سنجیده می‌شود)، سریع‌تر داغ و آماده‌به‌کار می‌شود و در نتیجه می‌توانید لباس‌ها را سریع‌تر با آن اتو کنید؛ البته هرچقدر توان یک دستگاه برقی افزایش یابد، طبیعتاً مصرف برق آن نیز به همان میزان افزایش می‌یابد. یک اتو بخار ایستاده با توان ۱۵۰۰ وات به‌سرعت داغ می‌شود و گزینه مناسبی است.

برخورداری از میزان فشار موردنیاز

اتو بخارهای ایستاده و در کل اتو بخارها در دو نوع کم فشار و پرفشار عرضه می‌شوند. انواع کم فشار برای لباس‌های حساس دارای بافت ظریف مناسب هستند و انواع پرفشار برای لباس‌های کلفت مناسب هستند؛ بنابراین توجه به میزان فشار بخار خروجی اتو  بخارها با توجه به میزان حساسیت لباس‌هایی که معمولاً اتوکشی می‌کنید، در هنگام خرید اتو بخار ایستاده اهمیت زیادی دارد.

برخورداری از ظرفیت مناسب

اگر می‌خواهید در حین اتوکشی دائماً مجبور نباشید، مخزن آب اتو را پر کنید، طبیعتاً باید دستگاهی با مخزن آبی با ظرفیت مناسب تهیه کنید. لازم به ذکر است که برای پر کردن مخزن آب اتو، دستگاه باید سرد شود. به همین دلیل اگر بخواهید حجم زیادی از لباس‌ها را با یک اتوی کم‌ظرفیت اتوکشی کنید، زمان زیادی از شما گرفته می‌شود. ظرفیت مخزن آب اتو بخارها از ۰.۲۵ لیتر تا ۰.۴ لیتر متفاوت است و برخی از اتوهای بزرگ دارای مخزن ۱ تا ۲.۵ لیتری هستند

برخورداری از ایمنی بالا

بالا بودن ایمنی در اتو بخارهای ایستاده اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا طراحی اتوی ایستاده به صورتی است که احتمال تماس ناخواسته دست یا سایر نقاط بدن با کف آن بیشتر از اتوهای معمولی است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً دستگاه‌هایی را انتخاب کنید که ویژگی‌هایی مثل قفل کودک، قابلیت قطع کن خودکار حرارت و خاموش شدن خودکار را داشته باشد تا از ایجاد حوادث ناگوار در حین استفاده از آن جلوگیری شود.

برخورداری از باتری یا قابلیت اتصال به برق شهر

اگر می‌خواهید در سفر از اتو بخارهای ایستاده استفاده کنید، توصیه می‌کنیم انواع باتری دار آنها را خریداری کنید؛ اما اگر می‌خواهید از آنها صرفاً در خانه استفاده کنید، پیشنهاد ما خرید اتوهای بدون باتری است؛ زیرا وجود باتری باعث افزایش محسوس وزن اتو و دشوار شدن حمل‌ونقل آن می‌شود. در ضمن توصیه می‌کنیم دستگاهی را انتخاب کنید که طول سیم آن حداقل یک متر باشد و هرچقدر طول سیم بیشتر باشد، طبیعتاً استفاده از آن راحت‌تر می‌شود.

قدرت بالا در تولید مداوم بخار

هرچقدر توانایی یک اتو در تولید مداوم بخار بیشتر باشد، به همان میزان عملکرد بهتری دارد. توانایی تولید مداوم بخار توسط اتو با واحد گرم در دقیقه اندازه‌گیری می‌شود. اگر میزان تولید مداوم بخار توسط اتو ۵۰ گرم در دقیقه باشد، بخار خروجی خوبی خواهد داشت؛ البته توانایی تولید مداوم بخار اکثر اتو بخارهای کنونی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ گرم در دقیقه است.

قدرت بالا در پرتاب بخار

اگر لباسی که می‌خواهید آن را اتو کنید، چین‌وچروک‌های بدی دارد یا بخش‌هایی از آن که اتوکشی آنها دشوار است، چین‌وچروک‌های زیادی دارند، باید از اتویی استفاده کنید که قدرت بالایی در پرتاب بخار داشته باشد.  بهتر است قدرت پرتاب اتوهایی که می‌خواهید از آنها برای اتوکشی لباس‌های مذکور استفاده کنید، بین ۱۱۰ تا ۳۴۰ گرم در دقیقه باشد (میزان قدرت پرتاب بخار هم با واحد گرم در دقیقه سنجیده می‌شود و هرچقدر بیشتر باشد، بهتر است). این میزان در برخی از اتوها، بین ۲۱۰ تا ۷۵۰ گرم در دقیقه هم می‌رسد.

قابلیت افزایش لحظه‌ای میزان بخار تولیدی

گاهی اوقات چروک‌های بسیار بدی در لباس ایجاد می‌شوند و برای رفع آن‌ها در هنگام اتوکشی نیازمند حجم زیادی از بخار هستیم. در اتوهای دارای قابلیت افزایش لحظه‌ای میزان بخار تولیدی، دکمه‌ای وجود دارد که با زدن آن، یک لحظه بخار مضاعفی از اتو خارج می‌شود و با آن می‌توانید چین‌وچروک‌های سرسخت را برطرف کنید. قابلیت افزایش لحظه‌ای میزان بخار معمولاً با عنوان بخاردهی توربو نیز معرفی می‌شود.

قابلیت تنظیم بخار و تولید آن به میزان‌های مختلف

در هنگام اتوکشی نیاز به بخار، متناسب با نوع پارچه و وضعیت پارچه متفاوت است؛ مثلاً در هنگام اتوکشی پارچه کتان به بخار بیشتری نیاز است و در هنگام اتوکشی پارچه‌های حساس باید میزان خروجی بخار را کاهش داد. چنانچه اتو تنها قادر به تولید یک میزان از بخار باشد و نتواند حجم بخار تولیدی خود را افزایش یا کاهش دهد، اصلاً نمی‌توان از آن برای اتوکشی پارچه‌های مختلف با وضعیت‌های متفاوت استفاده کرد.

قابلیت اطلاع در مورد آماده‌به‌کار بودن اتو (Power-on light)

درصورتی‌که اتو این ویژگی را داشته باشد، می‌توانید بفهمید که دستگاه روشن، داغ و آماده‌به‌کار است؛ بنابراین هم می‌فهمید که دیگر نباید به کف اتو دست بزنید و هم متوجه می‌شوید که دستگاه آماده استفاده است.

در صورت عدم برخورداری اتو از این ویژگی، از یک سو نمی‌دانید اتو چه زمانی قابل‌استفاده است و برای مطمئن شدن از این موضوع چاره‌ای ندارید جز اینکه دستتان را یک لحظه به کف اتو بزنید و از سوی دیگر ممکن است دستتان را بی‌حواس کف اتو بگذارید و دچار سوختگی دردناکی شوید.

قابلیت خاموش شدن خودکار (automatic shut-off)

وجود این ویژگی امنیتی در اتو بخار واقعاً ضروری است. حتماً برای شما هم پیش آمده که عجله داشته‌اید و فراموش کرده‌اید اتو را پس از استفاده از آن خاموش کنید. این قابلیت باعث می‌شود اتو پس از مدتی که بدون استفاده باقی می‌ماند، به‌صورت خودکار خاموش شود.

این قابلیت هم باعث افزایش عمر مفید اتو می‌شود و هم کاهش مصرف برق آن را به دنبال دارد. در برخی از اتوها زمانی که دستگاه به‌صورت خودکار خاموش می‌شود، یک هشدار صوتی پخش می‌شود که در نوع خود یک ویژگی کاربردی محسوب می‌شود.

برخورداری از پنل دیجیتالی انجام تنظیمات

در صورت برخورداری اتو از این پنل می‌توانید به‌راحتی تنظیمات مختلف را به‌صورت دیجیتالی و با دقت بالا بدون مشکل و بسیار راحت انجام دهید

قابلیت بخاردهی در حالت عمودی

اگر اتو این قابلیت را داشته باشد، می‌توانید از آن برای اتوکشی پرده‌ها یا لباس‌های آویزان‌شده به رخت‌آویز نیز استفاده کنید.

کفی سرامیکی

امروزه اکثر اتوها با کفی سرامیکی نچسب عرضه می‌شوند که به‌سادگی تمیز می‌شوند؛ اما از سوی دیگر حساس هستند و معمولاً به‌راحتی خش برمی‌دارند و حتی ممکن است با گذشت زمان رنگ آنها تغییر کند یا لکه‌لکه شوند؛ البته کفی‌های سرامیکی مرغوب تا حدود زیادی در برابر این دو مشکل مقاوم هستند؛ اما باز هم باید مراقب خش برنداشتن آنها باشید. اتوهای دارای کفی فولادی پلیش‌شده نیز گزینه مناسبی برای خرید هستند.

اگر نمی‌توانید از اتوی خود به‌خوبی مراقبت کنید و از سوی دیگر با تمیز کردن اتو هم مشکل زیادی ندارید؛ می‌توانید اتوهای دارای کفی فولادی را بخرید که در برابر خط و خش کاملاً مقاوم هستند؛ البته این اتوها دیگر در بازار یافت نمی‌شوند و تقریباً تمام اتوهای موجود در بازار دارای کفی سرامیکی هستند.

قابلیت ضد چکه

وجود این قابلیت در اتو بخار، از چکیدن آب از کفی و لک‌شدن پارچه‌های در حال اتو، مخصوصاً در دمای پایین، جلوگیری می‌کند.

سیستم ضد رسوب

رسوب به‌تدریج باعث گرفتگی سوراخ‌های کف اتو می‌شود و عملکرد آن را مختل می‌کند. شما می‌توانید با خرید یک اتوی‌بخار ضد رسوب مشکل ایجاد رسوب را برطرف کنید. در صورت استفاده از آب بدون املاح، اتو رسوب نمی‌گیرد؛ اما معمولاً آب بدون املاح یا همان آب مقطر در دسترس نیست و معمولاً از آب شرب برای پر کردن مخزن استفاده می‌شود که املاح فراوانی دارد و در برخی از مناطق میزان این املاح بسیار بالا است. استفاده از چنین آبی باعث می‌شود اتو پس از چند بار استفاده رسوب بگیرد و خروج بخار از آن به میزان قابل‌توجهی کاهش یابد.

قابلیت خود تمیزکنندگی (Self cleaning)

چسبیدن ذرات کثیفی به کف اتو، باعث گرفتگی شیر بخار و سوراخ‌های کف اتو می‌شود که افت بخاردهی اتو را به دنبال دارد. در چنین شرایطی ممکن است متوجه نشوید که مشکل مربوط به کثیف شدن اتو است یا با نحوه تمیز کردن اتو بخار آشنا نباشید یا اصلاً فراموش کنید که اتو کثیف شده و دائماً به دنبال رفع مشکل افت بخاردهی آن باشید. قابلیت خود تمیزکنندگی همیشه اتو را به‌صورت خودکار تمیز می‌کند و مانع گرفتگی سوراخ‌های کفی و شیر بخار می‌شود.

مخزن آب شفاف

اگر اتو چنین مخزنی داشته باشد، به‌راحتی می‌توانید زمانی که متوجه شدید آب اتو کم شده است، فوراً آن را پر کنید. در ضمن دیگر لازم نیست برای چک کردن میزان آب مخزن، دائماً درب آن را بردارید.

ترموستات دقیق

یک اتو بخار خوب باید بتواند دما را برای اتوکشی پارچه‌های مختلف به‌خوبی کنترل کند و تنها در صورتی می‌تواند از عهده این وظیفه به‌خوبی برآید که یک ترموستات دقیق و حساس داشته باشد. در صورت وجود ترموستات دقیق در اتو، می‌توان در هنگام اتوکشی پارچه‌های مختلف، دما را به‌راحتی و با دقت بالا متناسب با نوع پارچه کنترل کرد.

داشتن محفظه سیم

توصیه می‌کنیم اتویی را خریداری کنید که محفظه‌ای برای سیم نیز داشته باشد تا بتوانید سیم را جمع کنید و در داخل محفظه قرار دهید. همچنین بهتر است گیره‌ای هم برای نگه‌داشتن سیم، روی اتو باشد تا سیم کاملاً در جای خود قرار گیرد.

لوازم جانبی همراه با اتو بخار ایستاده

لوازم جانبی متداول همراه با این نوع اتوها به شرح زیر است:

 • چند برس با قابلیت توزیع یکنواخت بخار که ممکن است قابل چرخش هم باشند
 • پرزگیر
 • دستکش یا چوب لباسی ضد حرارت

معرفی چند نمونه از اتو بخارهای ایستاده موجود در ایران

در این قسمت شما را با چند نمونه اتو بخار ایستاده، ویژگی‌های آنها و قیمت‌های آنها آشنا می‌کنیم.

اتو بخارگر مایدیا مدل MIDEA MY-GD15C1W ا MIDEA Garment Steamer MY-GD15C1W

اتو بخارگر مایدیا مدل MIDEA MY-GD15C1W ا MIDEA Garment Steamer MY-GD15C1W

مشخصات:

 • توان: ۱۵۰۰ وات
 • ظرفیت مخزن آب: ۱.۵ لیتر

ویژگی‌ها:

 • سر خروجی بخار بزرگ با ۹ سوراخ
 • برخورداری از پنل دیجیتالی
 • قابلیت تنظیم میزان بخار در ۶ سطح متفاوت از طریق پنل دیجیتالی
 • برخورداری از لوله بخار ضد خم
 • برخورداری از پایه آلومینیومی
 • مخزن آب جداشدنی که باعث می‌شود پر کردن آن راحت‌تر شود
 • قابل تنظیم بودن پایه اتو و میله رخت‌آویز آویزان به آن
 • برخورداری از قابلیت بخاردهی مداوم با میزان ۳۵ گرم در دقیقه
 • برخورداری از سرعت بالا در گرم و آماده‌به‌کار شدن (۳۰ ثانیه)
 • قابل‌استفاده برای اتوکشی پرده
 • اسپری آب
 • دارای دستکش یدکی برای جلوگیری از سوختگی دست در هنگام کار با اتو
 • دارای پد کمکی یقه برای تسهیل اتوکشی یقه
 • دارای ابزار کمکی برای تسهیل اتوکشی قسمت‌های دشوار لباس مانند سرآستین‌ها و جای دکمه‌ها
 • دارای برس مخصوص برای اتوکشی لباس‌های پشمی

دارای جایگاه مخصوص جهت تسهیل اتوکشی آستین‌های لباس

قیمت اتو بخارگر مایدیا مدل MIDEA MY-GD15C1W ا MIDEA Garment Steamer MY-GD15C1W در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ در حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

مایدیا بخارگر دیگری با مدل MY-GD15C2W عرضه کرده که تفاوت آن با مدل MY-GD15C1W برخورداری از توان بیشتر (۲۰۰۰ وات در مقابل ۱۵۰۰ وات) است.  این اتو بخار ایستاده با قیمت ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

اتو بخار ایستاده جیپاس مدل GGS25022

اتو بخار ایستاده جیپاس مدل GGS25022

مشخصات:

 • توان:  ۱۵۰۰ وات
 • ظرفیت مخزن: ۱.۵ لیتر

ویژگی‌ها:

 • قابلیت تنظیم بخار در ۲ سطح مختلف
 • برخورداری از قابلیت بخاردهی مداوم با میزان ۳۵ گرم در دقیقه و تولید بخار تا ۳۰ دقیقه
 • دارای سیستم ضد چکه
 • دارای سیم نسبتاً بلند با طول: ۱.۳ متر
 • برخورداری از سرعت بالا در گرم و آماده‌به‌کار شدن (۴۵ ثانیه)
 • دارای میله‌های تاشو

قیمت اتو بخار ایستاده جیپاس مدل GGS25022 در حدود یک میلیون و ۸۵۹  هزار تومان است.

اتو بخار ایستاده یورولوکس مدل SG8512C

اتو بخار ایستاده یورولوکس مدل SG8512C

مشخصات:

 • توان:  ۲۵۰۰ وات
 • ظرفیت مخزن: ۲ لیتر

ویژگی‌ها:

 • دارای قابلیت رسوب‌زدایی
 • برخورداری از سرعت بالا در گرم و آماده‌به‌کار شدن (یک دقیقه)
 • برخورداری از کفی سرامیکی
 • قابل تنظیم بودن ارتفاع دستگاه
 • برخورداری از مخزن آب شفاف
 • قابلیت هشدار در صورت تمام شدن آب مخزن
 • برخورداری از برس پرزگیر و مو گیر

قیمت اتو بخار ایستاده یورولوکس مدل SG8512C در حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

تنوع اتو بخارهای ایستاده در بازار زیاد است و معرفی تمام آنها در این مقاله امکان‌پذیر نیست. این نوع اتوها با قیمت‌های مختلفی عرضه می‌شوند و می‌توانید یکی از آنها را متناسب با بودجه خود انتخاب کنید.

جمع‌بندی

اتو بخارهای ایستاده یا اتو بخار عمودی یا بخارگر، در واقع همان اتو بخارهای معمولی  با قابلیت بخاردهی عمودی هستند که برای اتوکشی حرفه‌ای گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. اتو بخارهای ایستاده برای اتوکشی لباس‌هایی مثل لباس‌های مجلسی،  پشمی و کت‌وشلوار که اتو کردن آنها با اتوی معمولی دشوار است و همچنین اتوکشی قسمت‌های دشوار لباس مثل سرآستین‌ها یا جا دکمه‌ها یا یقه بسیار مناسب هستند و می‌توانید از آنها حتی برای اتوکشی پرده نیز استفاده کنید.

در ضمن اتو بخارهای استفاده در مقایسه با اتو بخارهای معمولی به میزان قابل توجهی سریع‌تر گرم و آماده‌به‌کار می‌شوند. همچنین مخزن آب آنها نیز ظرفیت بیشتری دارد.

این اتوهای حرفه‌ای در مدل‌های مختلف با قیمت‌های متفاوت برای تمام بودجه‌ها عرضه و تولید شده‌اند و انواع رده‌بالای آن‌ها تقریباً از تمام قابلیت‌های اتو بخارهای معمولی رده‌بالا برخوردار هستند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

احمدرضا فرهبد
۱۴۰۲/۰۳/۲۱
احمد رضا فرهبد هستم. از سال ۹۳ تاکنون در حوزه نویسندگی وب فعالیت می کنم و در زمینه های مختلف مقاله نوشتم. عاشق دنیای فناوری های جدید هستم؛ مخصوصا فناوری های صوتی و تصویری. در حال حاضر عضو تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!