تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در لوازم خانگی چیست؟

هوش مصنوعی با لوازم خانگی چه می‌کند؟/کنترل لوازم خانگی با فرمان‌های صوتی

راهنمای کاربردی
لوازم خانگی مجهز به هوش مصنوعی به دلیل برخورداری از توانایی انجام خودکار برخی از کارها و همچنین آسان بودن استفاده از آن‌ها، به‌طور فزاینده‌ای در حال محبوب شدن هستند. در این مطلب خواهیم دید هوش مصنوعی چگونه باعث پیشرفته لوازم خانگی و مدرن شدن آن‌ها شده و چگونه می‌تواند نحوه استفاده ما از این وسایل را تغییر دهد.

تصلا-هوش مصنوعی (Artificial intelligence یا به‌اختصار AI) بسیاری از صنایع را متحول کرده است و صنعت لوازم خانگی هم از این قاعده مستثنا نیست. با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان لوازم خانگی را کارآمدتر و هوشمندتر و آن‌ها را بیشتر شخصی‌سازی کرد.

لوازم خانگی مجهز به هوش مصنوعی به دلیل برخورداری از توانایی انجام خودکار برخی از کارها و همچنین آسان بودن استفاده از آن‌ها، به‌طور فزاینده‌ای در حال محبوب شدن هستند. در این مطلب خواهیم دید هوش مصنوعی چگونه باعث پیشرفته لوازم خانگی و مدرن شدن آن‌ها شده و چگونه می‌تواند نحوه استفاده ما از این وسایل را تغییر دهد.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

  • مزایای استفاده از هوش مصنوعی در لوازم خانگی و سیستم‌های هوشمند خانگی
  • جمع‌بندی

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در لوازم خانگی و سیستم‌های هوشمند خانگی

هوش مصنوعی

استفاده از هوش مصنوعی در لوازم خانگی باعث شده این وسایل به ترجیحات و نیازهای انسان بهتر واکنش نشان دهند. همان‌طور که گفتیم این فناوری آن‌ها را باهوش‌تر کرده و توانایی کسب اطلاعات لازم از رفتارهای انسان‌ها را برای این لوازم امکان‌پذیر کرده است. لوازم خانگی با کمک AI می‌توانند به‌منظور بهینه‌سازی عملکردشان و همچنین کاهش مصرف انرژی، خودشان تنظیمات لازم را به بهترین شکل ممکن انجام دهند؛ مثلاً ماشین لباسشویی مجهز به هوش مصنوعی می‌تواند نوع پارچه‌ها را به‌صورت خودکار تشخیص و بهترین روش شستشو، دما و شوینده را متناسب با نوع پارچه انتخاب و کارش را شروع کند.

امکان‌پذیر شدن شخصی‌سازی تنظیمات لوازم خانگی

شخصی‌سازی تنظیمات لوازم خانگی هوشمند

اگر وسیله‌ای که می‌خرید، هوش مصنوعی داشته باشد، می‌توانید تنظیمات آن را کاملاً آن‌طور که می‌خواهید، انجام دهید و به‌اصطلاح آن را مطابق میل خود شخصی‌سازی کنید. لوازم خانگی دارای هوش مصنوعی که در این مقاله از این به بعد آن‌ها را با عنوان لوازم خانگی هوشمند خطاب می‌کنیم، می‌توانند علایق و ترجیحات هر یک از مصرف‌کنندگان را تشخیص و تنظیمات خود را بر اساس آن‌ها اعمال کنند؛ مثلاً یخچال هوشمند می‌تواند بفهمد هر یک از اعضای خانواده چه غذایی دوست دارند و دستور پخت غذاهای موردعلاقه آن‌ها را ارائه دهد. این قابلیت باعث می‌شود تصمیم‌گیری برای آماده‌سازی وعده‌های غذایی آسان‌تر و راحت‌تر شود.

لباسشویی هوشمند هم می‌تواند ترجیحات مصرف‌کننده را تشخیص دهد و لباس را مطابق میل او بشوید. یک قهوه ساز هوشمند هم می‌تواند تشخیص دهد قهوه را با چه روشی و با چه دمایی دم کند که قهوه آماده‌شده کاملاً مطابق میل مصرف‌کننده باشد.

امکان‌پذیر شدن کنترل از راه دور لوازم خانگی

کنترل از راه دور لوازم خانگی هوشمند

کنترل از راه دور لوازم خانگی هوشمند مجهز به وای فای و دارای قابلیت متصل شدن به اینترنت، با استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل طراحی‌شده برای انجام این کار یا فرمان‌های صوتی به‌راحتی امکان‌پذیر است. این ویژگی برای افراد دارای معلولیت یا مشکل حرکتی واقعاً یک قابلیت کاربردی محسوب می‌شود؛ مثلاً اگر یک آینه حمام هوشمند داشته باشید، می‌توانید بدون اینکه از جای‌تان تکان بخورید با فرمان‌های صوتی به آن دستور دهید لامپ‌ها را روشن، آب‌وهوا را بررسی و جدیدترین اخبار را دریافت کند. طبیعتاً لباسشویی و یخچال هوشمند را نیز می‌توان از راه دور به‌راحتی کنترل کرد.

مثلاً می‌توان این دو وسیله را از راه دور خاموش یا روشن کرد یا تنظیمات مختلف آن‌ها (مثلاً دمای یخچال یا برنامه‌های شستشوی مختلف لباسشویی) را تغییر داد و حالت‌های مختلف در آن‌ها فعال یا غیرفعال کرد.

سیستم‌های امنیتی هوشمند هم می‌تواند از راه دور کنترل شوند و هر فردی از هر نقطه‌ای از جهان بر آن‌ها نظارت کند؛ هوش مصنوعی حتی کنترل از راه دور سرویس بهداشتی فرنگی را نیز امکان‌پذیر کرده است!

امکان‌پذیر شدن صرفه‌جویی در مصرف انرژی

AI می‌تواند صرفه‌جویی در مصرف انرژی لوازم خانگی را نیز به‌راحتی امکان‌پذیر کند. لوازم خانگی می‌توانند با بهره‌مندی از این فناوری تنظیمات خود را به‌منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی تغییر دهند؛ مثلاً یک ترموستات هوشمند می‌تواند دمایی را که دوست دارید، تشخیص دهد و در زمستان و تابستان دما را بر همین اساس تنظیم کند. این ویژگی در مرور زمان باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه انرژی مصرفی می‌شود.

تسهیل نگهداری لوازم خانگی و کاهش هزینه‌های مرتبط با این موضوع

لوازم خانگی هوشمند قادر هستند مشکلات موجود در خود را قبل از اینکه دردسرساز و باعث خرابی شوند، تشخیص و به مصرف‌کننده در این مورد هشدار دهند تا هم از خراب شدن دستگاه و صرف هزینه‌های زیاد برای تعمیر آن جلوگیری شود و هم عمر آن‌ها افزایش پیدا کند؛ مثلاً یک ظرفشویی هوشمند می‌تواند کیفیت آب را بررسی و درصورتی‌که تشخیص دهد آب در حال استفاده دارای ذراتی است که می‌توانند باعث گرفته شدن فیلتر شوند، یا مشکل دیگری ایجاد کنند. موضوع را سریعاً به مصرف‌کننده اطلاع دهد تا از خراب شدن فیلتر جلوگیری کند.

افزایش ایمنی لوازم خانگی

مجهز شدن لوازم خانگی به هوش مصنوعی می‌تواند ایمنی آن‌ها را نیز افزایش دهد؛ مثلاً اجاق‌های هوشمند سوختن غذا را تشخیص می‌دهند و برای جلوگیری از آتش‌سوزی زمانی که لازم باشد حرارت را قطع می‌کنند. در ضمن برخی از گازهای هوشمند مجهز به سنسور تشخیص‌دهنده دود هستند که می‌توانند دود خطرناک از دود بی‌خطر را تشخیص دهند و با این کار هشدارهای غیرضروری به مصرف‌کننده را کاهش دهند.

ایجاد زمینه پیشرفت لوازم خانگی در آینده

هوش مصنوعی می‌تواند لوازم خانگی را هوشمندتر و استفاده از آن‌ها را راحت‌تر کند؛ درنتیجه زندگی برای ما راحت‌تر می‌شود.

افزایش کارایی لوازم خانگی

هوش مصنوعی می‌تواند به افزایش کارایی لوازم‌خانگی نیز کمک کند؛ می‌تواند جارو برقی هوشمند می‌تواند چیدمان اسباب‌اثاثیه و وسایل موجود در یک اتاق را تشخیص دهد و بدون راهنمایی گرفتن از انسان آن را تمیز برای جلوگیری از برخورد با موانع کند. این ویژگی باعث تسهیل و تسریع نظافت منزل می‌شود و افراد می‌توانند وقت خود را صرف امور دیگری کنند. کولر گازی هوشمند هم می‌تواند بفهمد فرد در کدام قسمت از فضای در حال خنک شدن و در چه فاصله‌ای از کولر نشسته است تا باد کولر را مستقیماً به همان جهت و در همان فاصله هدایت کند.

متصل کردن لوازم خانگی هوشمند به یکدیگر و ایجاد شبکه‌ای از آن‌ها جهت تسهیل کنترل آن‌ها

لوازم خانگی هوشمند توانایی متصل شدن به سایر لوازم خانگی همتای خود را دارند تا کاربران بتوانند بدون هیچ گونه محدودیت و مشکلی از لوازم خانگی هوشمند متصل‌شده به یکدیگر که یک شبکه را تشکیل داده‌اند، استفاده و آن‌ها را کنترل کنند؛ مثلاً با یک اسپیکر هوشمند (اسپیکر گوگل هوم یا آمازون اکو یا اپل هوم پاد) مجهز به دستیار صوتی (مثل گوگل اسیستنت یا الکسا یا سیری) و با فرمان‌های صوتی می‌توان لوازم خانگی هوشمند متصل به اسپیکر مثل ترموستات، لامپ‌ها و سیستم‌های امنیتی را کنترل کرد.

نمونه ای از اسپیکر هوشمند

نمونه‌ای از اسپیکر هوشمند

تقویت پشتیبانی از مشتری

در صورت استفاده از چت‌بات‌ها (ربات نرم‌افزاری مجهز به هوش مصنوعی با قابلیت پاسخگویی به سؤالات انسان در پلتفرم‌های آنلاین پاسخگویی) می‌توان به‌صورت آنی به سؤالات مشتریان پاسخ داد. در ضمن اگر لوازم خانگی مجهز به هوش مصنوعی باشند، در صورت خراب شدن آن‌ها، این ابزار به کارخانه سازنده کمک می‌کند از راه دور مشکل لوازم را تشخیص دهد و آن را برطرف کند تا دیگر نیازی به حضور تعمیرکار نباشد.

افزایش دوام لوازم خانگی

همان‌طور که گفتیم با استفاده از هوش مصنوعی در لوازم خانگی می‌توان، مشکلات جدی این وسایل را قبل از این‌که دردسرساز شوند تشخیص داد و آن‌ها را طوری طراحی کرد که در صورت نیاز  دستگاه به سرویس دوره‌ای یا ضروری شدن تعویض یک قطعه یا ایجاد یک مشکل جدی، به مصرف‌کننده هشدار داده شود؛ مسلماً تمام این موارد می‌تواند به افزایش دوام لوازم خانگی و حفظ عمر مفید آن‌ها کمک کند.

افزایش امنیت سیستم‌های امنیتی

با استفاده از هوش مصنوعی در سیستم‌های امنیتی می‌توان امنیت این سیستم‌ها و عملکرد آن‌ها را به میزان قابل توجهی تقویت کرد؛ مثلاً چنانچه از دوربین امنیتی هوشمند پیشرفته و حرفه‌ای استفاده کنید، می‌توانید با بهره‌مندی از قابلیت تشخیص چهره دوربین، ورود به منزل را تنها برای افراد مجاز امکان‌پذیر و از ورود سارقان به منزل و بخش‌های مختلف آن جلوگیری کنید. اگر دوربین هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد، می‌تواند تصویر فردی را که قصد ورود به منزل دارد، به تلفن همراه صاحب‌خانه ارسال کند یا صاحب‌خانه را از این طریق مطلع کند. در ضمن هوش مصنوعی می‌تواند با رمزگذاری و افزایش امنیت داده‌های کاربر، از آن‌ها در مقابل حملات سایبری و هکرها محافظت کند.

جمع‌بندی

هوش مصنوعی می‌تواند لوازم خانگی را هوشمندتر و کاربردی و استفاده از آن‌ها و حتی نگهداری از آن‌ها را آسان‌تر کند. با استفاده از این فناوری می‌توان لوازم خانگی را به‌راحتی شخصی‌سازی و از راه دور با استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل یا فرمان‌های صوتی کنترل کرد. با استفاده از این ابزار می‌توان ایمنی لوازم خانگی را نیز افزایش داد و آن‌ها را طوری طراحی کرد که تنها در صورت ضرورت به کاربر هشدار دهند.

در ضمن با به‌کارگیری هوش مصنوعی در لوازم خانگی می‌توان مشکلاتی را که می‌توانند باعث آسیب جدی به این وسایل و از کار افتادن آن‌ها شوند، به‌موقع و قبل از این‌که دردسرساز شوند، تشخیص داد و به‌راحتی از صرف هزینه‌های هنگفت و بعضاً بی‌فایده جلوگیری کرد. هوش مصنوعی می‌تواند در زمینه تشخیص مشکلات لوازم خانگی و کمک به رفع آن‌ها از راه دور به کارشناسان کارخانه سازنده و تعمیرکارانی که در محل حضور ندارند؛ نیز مؤثر واقع شود.

کنترل لوازم خانگی با فرمان‌های صوتی نیز به‌راحتی امکان‌پذیر است و شما می‌توانید آن‌ها را تنها با بیان دستورات لازم و بدون اینکه لازم باشد از جای خود بلند شوید، کنترل کنید. همچنین چنانچه یک وسیله خانگی، مجهز به هوش مصنوعی باشد، می‌توانید مانند انسان با آن ارتباط برقرار کنید و از آن بخواهید کارش را درست مطابق میل شما انجام دهد. در ضمن چنانچه یک وسیله خانگی هوشمند باشد، می‌تواند علایق و ترجیحات شما را بفهمد؛ مثلاً یک یخچال هوشمند می‌تواند بفهمد چه غذایی دوست دارید یا لباسشویی هوشمند قادر است بفهمد دوست دارید لباس چگونه شسته شود و یک قهوه ساز هوشمند هم این توانایی را دارد که قهوه‌ای را که کاملاً مطابق میل شما است، تحویلتان دهد.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

احمدرضا فرهبد
۱۴۰۲/۰۳/۱۶
احمد رضا فرهبد هستم. از سال ۹۳ تاکنون در حوزه نویسندگی وب فعالیت می کنم و در زمینه های مختلف مقاله نوشتم. عاشق دنیای فناوری های جدید هستم؛ مخصوصا فناوری های صوتی و تصویری. در حال حاضر عضو تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!