تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

لوازم خانگی سفید بهتره یا سیلور؟

راهنمای کاربردی
لوازم آشپزخانه سفید بهتر هستند یا سیلور؟ انتخاب رنگ مناسب لوازم آشپزخانه از بین این دو رنگ، به عوامل زیادی بستگی دارد؛ اگر به دنبال لوازم آشپزخانه مقرون‌به‌صرفه هستید و چندان در مورد شیک بودن آنها حساس نیستید، خرید لوازم سفید را به شما پیشنهاد می‌کنیم، اما اگر می‌خواهید آشپزخانه شیک و لوکسی داشته باشید و به مد بودن لوازم آن اهمیت زیادی می‌دهید، لوازم سیلور انتخاب بهتری برای شما هستند.

تصلا-اکثر لوازم خانگی یا لوازم آشپزخانه مثل یخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، اجاق‌گاز، فر و غیره یا سفید یا سیلور (نقره‌ای) هستند. در این مطلب قصد داریم لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه (بیشتر لوازم آشپزخانه) سفید و سیلور را از ابعاد مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم تا ببینیم کدام یک از آنها بهتر هستند و ارزش خرید بیشتری دارند.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 • مزایا و معایب لوازم خانگی سفید و سیلور
 • مقایسه قیمت لوازم خانگی سفید و سیلور
 • میزان سهولت تمیز کردن لوازم خانگی سفید و سیلور
 • مقایسه زیبایی لوازم خانگی سفید و سیلور
 • میزان محبوبیت لوازم خانگی سفید و سیلور
 • میزان دوام لوازم خانگی سفید و سیلور

مزایا و معایب لوازم خانگی سفید و سیلور

در این بخش مزایا و معایب این دو نوع لوازم خانگی را از ابعاد مختلف بیان می‌کنیم

مزایا و معایب لوازم خانگی سفید

مزایا:

 • جای دست، لکه‌های اثرانگشت و لکه‌های چربی روی آنها نمایان نیست.
 • نسبت به سایر رنگ‌ها ارزان‌تر هستند
 • سفید یک رنگ خنثی است و با تمام رنگ‌ها ست می‌شود

معایب:

 • غذاهای ریخته شده در یخچال‌های سفید کاملاً مشخص هستند
 • برخی از افراد لوازم خانگی سفید را قدیمی می‌دانند
 • سایه‌رنگ‌های بسیار زیادی از رنگ سفید وجود دارد

مزایا و معایب لوازم خانگی سیلور

مزایا:

 • برخی از لکه‌های مواد غذایی در یخچال‌ها و گازهای سیلور چندان مشخص نیستند.
 • به‌سادگی پاک می‌شوند.
 • استفاده از آنها باعث می‌شود آشپزخانه شما بزرگ‌تر به نظر برسد.

معایب:

 • جای دست، لکه‌های اثرانگشت و لکه‌های چربی روی آن‌ها کاملاً مشخص هستند.
 • در صورت عدم استفاده از مواد پاک‌کننده مناسب، ممکن است به این لوازم آسیب بزنید.

قیمت

زمانی تنها گزینه برای ساخت لوازم خانگی سیلور، استیل بود که باعث می‌شد قیمت آنها به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا کند؛ اما امروزه از مواد جایگزین استیل نیز برای ساخت این لوازم خانگی استفاده می‌شود که باعث شده قیمت آنها نسبت به قبل به میزان زیادی کاهش پیدا کند. در ضمن در سال‌های اخیر شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی آشپزخانه برای بهبود لوازم خانگی سفید، زمان و وقت زیادی صرف کرده‌اند

آیا لوازم خانگی سفید خیلی ارزان‌تر از لوازم خانگی سیلور هستند؟

امروزه دیگر لوازم خانگی سفید خیلی ارزان‌تر از لوازم خانگی سیلور نیستند. در گذشته لوازم خانگی سیلور بسیار گران‌قیمت‌تر از لوازم خانگی سفید بودند؛ اما به دلیل اینکه با گذشت زمان از مواد ارزان‌ترین نسبت به استیل برای ساخت آنها استفاده شد و تولید آنها افزایش یافت، قیمت آنها به میزان چشمگیری کاهش یافت.

اجازه دهید برای اینکه از میزان حدودی اختلاف قیمت لوازم آشپزخانه (البته لوازم آشپزخانه ایرانی) مطلع شویم، چند مثال را بیان کنیم. مثلاً یک یخچال ساید بای ساید ایرانی سفید ایکس ویژن قیمتی در حدود ۳۲ میلیون تومان است و رنگ سیلور همان مدل قیمتی در حدود ۳۵ میلیون تومان دارد یا مثلاً یک لباسشویی ایرانی سفید ایکس ویژن در حدود ۱۴ میلیون تومان و رنگ سیلور همان مدل کمی بیش از ۱۵ میلیون تومان است؛ بنابراین در حال حاضر تفاوت قیمت فاحش بین لوازم آشپزخانه سفید و سیلور وجود ندارد. تفاوت قیمت این دو رنگ در اجاق‌گاز حتی کمتر از این میزان است و حتی در برخی از مواقع اجاق‌گازهای سفید و نقره‌ای قیمت یکسانی دارند.(مثل یک مدل اجاق‌گاز دنپاسر)؛ اختلاف قیمت ظرفشویی‌های سفید و سیلور نیز چندان زیاد نیست؛ مثلاً دو رنگ سفید و سیلور یک مدل ظرفشویی پاکشوما، در حدود یک میلیون تومان است. لازم به ذکر است لوازم آشپزخانه سفید و سیلور خارجی هم تفاوت قیمت زیادی با یکدیگر ندارند و اختلاف قیمت آنها در حد اختلاف قیمت لوازم ایرانی است.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که اخیراً استقبال از لوازم آشپزخانه سفید به دلیل استفاده از مواد اولیه بهتر در آن‌ها، توجه به طراحی آن‌ها و افزایش علاقه به آن‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته بهتر شده است. در مقابل از نظر قیمت نیست با لوازم خانگی سیلور قابل رقابت شده‌اند

لوازم خانگی سفید مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند یا سیلور و کدام یک از آنها بیشتر ارزش خود را حفظ می‌کنند؟

یخچال سیلور

در کل اگر به دنبال خرید لوازم خانگی مقرون‌به‌صرفه هستید، رنگ سفید را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ اما در سال‌های اخیر این لوازم خانگی موفق به حفظ ارزش خود نشده‌اند و طبق گفته افراد فعال در صنف لوازم خانگی ارزش خرید لوازم خانگی سیلور با گذشت زمان در مقایسه با لوازم خانگی سفید بیشتر حفظ خواهد شد

میزان محبوبیت

همه ما می‌دانیم که در چند دهه اخیر آشپزخانه‌های اپن متداول شده و معماری‌های جدید باعث شده این قسمت از خانه بیش از هر قسمت دیگری در معرض دید قرار بگیرد. به همین دلیل اعضای خانواده به‌خصوص زنان متمایل به انتخاب لوازم آشپزخانه مدرن شده‌اند. چنین اتفاقی باعث شده لوازم آشپزخانه رنگارنگ دوباره مد شوند.

اگرچه لوازم خانگی سفید در کل چندان محبوب نیستند و فروشندگان لوازم خانگی و افراد فعال در صنف لوازم خانگی، خرید آن‌ها را چندان توصیه نمی‌کنند؛ اما میزان محبوبیت این لوازم نیز در دو سال اخیر به میزان قابل‌توجهی بیشتر شده است

از سوی دیگر در سال‌های اخیر سیلور محبوب‌ترین رنگ برای لوازم خانگی بوده است و احتمالاً در آینده هم محبوب باقی خواهد ماند؛ البته نباید فراموش کنیم که میزان محبوبیت سایر رنگ‌ها ازجمله رنگ سفید نیز در سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است. جالب است بدانید که هم افراد فعال در صنف لوازم خانگی و هم زنان خانه‌دار در مورد شیک بودن لوازم خانگی آشپزخانه سیلور، با یکدیگر توافق نظر دارند.

اگر قصد دارید به‌زودی خانه خود را همراه با لوازم آن بفروشید، آنها (به‌خصوص لوازم آشپزخانه) باید رنگ محبوبی داشته باشند تا خریدار را ترغیب کنند؛ بنابراین درصورتی‌که چنین تصمیمی دارید، توصیه می‌کنیم به دلیل محبوبیت بالای رنگ سیلور حتماً وسایل دارای این رنگ را برای خرید انتخاب کنید.

بهترین و محبوب‌ترین رنگ برای لوازم خانگی چیست؟

بیشتر افراد متخصص در زمینه دکوراسیون خانگی معتقدند سیلور پرطرفدارترین رنگ برای لوازم آشپزخانه است و محبوبیت آشپزخانه‌های دارای این لوازم از ۲۰ سال پیش تاکنون حفظ شده است

میزان کثیف شدن و میزان سهولت تمیز کردن

یکی از عواملی که باعث می‌شود رنگ لوازم خانگی اهمیت پیدا کند، میزان سهولت تمیز کردن آنها است. چندین عامل در رابطه با میزان راحتی تمیز کردن لوازم خانگی اهمیت دارند که میزان نمایان بودن کثیفی، جای دست، اثرانگشت و لکه‌های چربی (و همچنین میزان جذب این کثیفی‌ها) روی بدنه، مهم‌ترین آنها هستند.

لوازم خانگی سفید بیشتر کثیفی را نشان می‌دهند یا سیلور؟

رنگ سفید به دلیل خنثی بودن، کثیفی را بیشتر نشان می‌دهد و لکه‌های غذاهای ریخته شده در یخچال‌های سفید بیشتر مشخص هستند. اگر می‌خواهید لوازم خانگی سفید همیشه براق باقی بمانند و نو به نظر برسند، همیشه باید آنها را تمیز کنید.

جای دست، لکه‌های اثرانگشت و چربی در لوازم خانگی سفید بیشتر نمایان هستند یا سیلور؟

در لوازم خانگی سیلور بسیار بیشتر از لوازم خانگی سفید نمایان هستند؛ مخصوصاً اطراف دستگیره‌ها که دست‌‌هایتان دائماً با آن‌ها در تماس هستید؛ البته می‌توانید با خرید لوازم آشپزخانه سیلور ساخته‌شده با استیل مقاوم در برابر لکه اثرانگشت و جای دست این مشکل را تا حدود زیادی برطرف کنید.

بدنه استیل مقاوم در برابر جای دست و لکه اثر انگشت

بدنه استیل مقاوم در برابر جای دست و لکه اثرانگشت

جای دست، لکه‌های اثرانگشت و لکه‌های چربی در تمام لوازم خانگی ساخته‌شده از استیل، آلومینیوم و استیل مصنوعی کاملاً مشخص و نمایان هستند؛ بنابراین اگر در مورد این کثیفی‌ها بسیار حساس هستید و می‌خواهد آنها را دائماً پاک کنید، لوازم خانگی سفید گزینه بهتری برای شما هستند.

البته خوشبختانه در سال‌های اخیر پوشش‌های فلزی خاصی طراحی و ساخته شده‌اند که با قرار دادن آنها روی بدنه لوازم خانگی سیلور، می‌توانید از نمایان شدن جای دست، لکه‌های اثرانگشت و چربی روی آن‌ها جلوگیری کنید.

اما به‌هرحال به‌عنوان یک قانون کلی موادی که برای ساخت لوازم خانگی سیلور استفاده می‌شوند، جای دست، لکه‌های اثرانگشت و چربی را بیشتر از مواد مورداستفاده برای ساخت لوازم خانگی سفید نشان می‌دهند؛ بنابراین اگر کودکی در خانه‌دارید که به لوازم آشپزخانه دست میزند یا خودتان زیاد به این لوازم خانگی دست می‌زنید (مثلاً در یخچال را زیاد باز و بسته می‌کنید) یا دستتان به دلیل آشپزی بیشتر مواقع چرب است یا کلاً پوست چربی دارید و فرصت نمی‌کنید دست‌هایتان را زیاد بشویید و نمی‌توانید لوازم آشپزخانه را دائماً تمیز کنید، از خرید لوازم سیلور خودداری کنید.

پاک کردن لوازم آشپزخانه سفید راحت‌تر است یا سیلور؟

در کل پاک کردن لوازم آشپزخانه سیلور راحت‌تر است؛ اگرچه جای دست، لکه‌های اثرانگشت و چربی روی بدنه لوازم خانگی سیلور بیشتر نمایان هستند، اما پاک کردن آن‌ها با مواد پاک‌کننده‌ای که برای تمیز کردن لوازم آشپزخانه سیلور ساخته شده‌اند، راحت‌تر است. نکته مهم دیگری که حتماً باید به آن توجه کنید این است که مواد غذایی به آلومینیوم و استیل نمی‌چسبند؛ درحالی‌که برخی از مواد مورداستفاده برای ساخت لوازم آشپزخانه سفید، چسبندگی زیادی دارند.

لازم به ذکر است که چه می‌خواهید لوازم خانگی سفید بخرید و چه قصد خرید لوازم خانگی سیلور را دارید، حتماً بروشور آن‌ها را بررسی کنید تا ببینید چه مواد پاک‌کننده برای تمیز کردن آنها مناسب هستند و آسیبی به آنها وارد نمی‌کند. در صورت خرید لوازم آشپزخانه سیلور، حتماً مواد پاک‌کننده ملایمی را انتخاب کنید که خاصیت فرسایشی و خورندگی نداشته باشند.

زیبایی

یکی از مهم‌ترین عوامل در هنگام انتخاب و خرید رنگ لوازم آشپزخانه، زیبایی آنها است، حتماً شما هم در هنگام خرید لوازم آشپزخانه به این موضوع فکر کرده‌اید که آیا رنگ آنها با رنگ سرامیک‌های دیوار و کف آشپزخانه یا رنگ سایر لوازمی که قبلاً خریده‌اید، ست است یا نه. حتماً حالا هم که در حال خواندن این مقاله هستید، از خود می‌پرسید سیلور بیشتر با سایر رنگ‌ها ست می‌شود یا سفید.

لوازم خانگی سیلور بیشتر زیبایی کلی آشپزخانه را تحت تأثیر قرار می‌دهند یا لوازم خانگی سفید؟

لوازم خانگی سیلور روی زیبایی کلی آشپزخانه تأثیرگذارتر هستند و درصورتی‌که بخواهید خانه را با لوازم آشپزخانه بفروشید، این وسایل بیشتر می‌توانند خریدار را مجذوب خود کنند. در ضمن سیلور می‌تواند با هر نوع رنگ ست شود و درصورتی‌که از لوازم آشپزخانه سیلور استفاده کنید، توجه‌ها به سمت آشپزخانه شما جلب می‌شود. در کل استفاده از لوازم آشپزخانه سیلور باعث می‌شود حس کنید آشپزخانه شیک و مجلل شده است.

یخچال سیلور

توصیه می‌کنیم در صورت انتخاب لوازم سیلور، آن‌ها را در مکانی قرار دهید که در مرکز دید و نورگیر باشد تا کاملاً نگاه‌ها را به خود ذخیره کنند؛ البته نباید فراموش کنیم که اگر بیشتر بخش‌های آشپزخانه شما دارای سرامیک سفید یا پوشش سفید و نور فراوانی هم داشته باشد، لوازم سفید تمیز با رنگ باکیفیت، نیز با درخشش‌شان نگاه‌ها را به سمت خود خیره می‌کنند. در ضمن اگر برخی از قسمت‌های آشپزخانه مثل کابینت‌ها و سایر قسمت‌ها سیاه باشند، رنگ سفید کنتراست جذابی ایجاد می‌کند.

یخچال سفید

البته لوازم سیلور در آشپزخانه‌هایی که رنگ تیره در آنها غالب است و کابینت‌ها و سرامیک‌های آن سیاه یا سرمه‌ای هستند، زیبایی جذابی را ایجاد می‌کنند.

در کل چه لوازم سفید و چه لوازم سیلور اگر دارای رنگ با کیفیت با ماندگاری و دوام بالا باشند، سال‌ها می‌توانند زیبایی خود را حفظ کنند. در ضمن هم لوازم سفید و هم لوازم سیلور با دو نوع رنگ مات و براق عرضه می‌شوند که هرکدام از آنها طرفداران خود را دارند و باید در هنگام خرید ببینید کدام یک از آنها را بیشتر می‌پسندید.

آیا تمام لوازم آشپزخانه سفید یا سایر لوازم خانگی سفید، رنگ سفید یکسانی دارند یا نه؟

رنگ سیلور تقریباً در تمام لوازم آشپزخانه یکسان است؛ اما در مورد رنگ سفید این‌چنین نیست، اگرچه این رنگ، در لوازم مختلف یکسان به نظر می‌رسد؛ اما به دلیل اینکه شرکت‌های سازنده، از سایه رنگ‌های متفاوت استفاده می‌کنند، اگر کمی دقت کنید، به‌راحتی متوجه می‌شوید که رنگ سفید لوازم مختلف یکسان نیست و متفاوت بودن رنگ سفید در برخی از موارد باعث می‌شود لوازم خانگی دارای این رنگ اصلاً با سایر رنگ‌ها ست نشوند.

دوام

استیل در حقیقت یک آلیاژ با دوام و استحکام بالا و مقاومت بالا در برابر آب است، به همین دلیل لوازم آشپزخانه سیلور که برای ساخت آنها از استیل استفاده شده است، در مقایسه با لوازم آشپزخانه سفید بادوام‌تر هستند. لوازم آشپزخانه سیلور استیل می‌توانند سال‌ها بدون اینکه آسیب ببینند و نشانه کهنگی و فرسودگی در آنها ظاهر شوند، مورداستفاده قرار گیرند؛ مثلاً یخچال دارای بدنه استیل می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورد؛ البته ماندگاری لوازم آشپزخانه سفید نیز بسته به کیفیت‌شان و نحوه نگهداری از آنها، می‌توانند تا مدت زیادی افزایش پیدا کند؛ البته ناگفته نماند که رنگ برخی از لوازم آشپزخانه سفید که دارای رنگ باکیفیت و مقاوم نیستند، پس از چند سال می‌پرد و وسیله ظاهر زشتی پیدا می‌کند. در کل لوازم سفید نیازمند مراقبت بیشتری هستند.

نتیجه‌گیری

در پاسخ به این سؤال که لوازم آشپزخانه سفید بهتر هستند یا سیلور؟ پاسخ درستی نمی‌توانیم بدهیم. انتخاب رنگ مناسب لوازم آشپزخانه از بین این دو رنگ، به عوامل زیادی بستگی دارد؛ اگر به دنبال لوازم آشپزخانه مقرون‌به‌صرفه هستید و چندان در مورد شیک بودن آنها حساس نیستید، خرید لوازم سفید را به شما پیشنهاد می‌کنیم، اما اگر می‌خواهید آشپزخانه شیک و لوکسی داشته باشید و به مد بودن لوازم آن اهمیت زیادی می‌دهید، لوازم سیلور انتخاب بهتری برای شما هستند.

در کل لوازم آشپزخانه سیلور، محبوبیت بیشتری دارند و محبوبیت آنها از چند دهه اخیر تاکنون حفظ شده است. در ضمن این لوازم ارزش خرید بیشتری دارند و اگر می‌خواهید به‌زودی منزل خود را همراه با لوازم آن بفروشید، حتماً لوازم سیلور را انتخاب کنید؛ زیرا این لوازم برای بسیاری از افراد جذاب‌تر از لوازم سفید هستند.

در ضمن پاک کردن لوازم سیلور نسبت به لوازم سفید راحت‌تر است و درصورتی‌که بدنه استیل داشته باشند، مقاومت و ماندگاری بیشتری نسبت به لوازم سفید دارند؛ اما در مقابل جای دست، لکه اثرانگشت و چربی روی لوازم سیلور بیشتر نمایان هستند و اگر در مورد این کثیفی‌ها حساس هستید، دائماً باید لوازم سیلور را تمیز کنید؛ البته این نکته را هم باید بگویم که در یخچال‌های سیلور دارای بدنه استیل، مواد غذایی کمتر به بدنه می‌چسبند.

در کل به نظر می‌رسد لوازم آشپزخانه سیلور ارزش خرید بیشتری دارند و خرید آنها عاقلانه‌تر است؛ زیرا از یک سو خیلی گران‌تر از لوازم خانگی سفید نیستند و از سوی دیگر محبوبیت و جذابیت بیشتری دارند. در ضمن اگر بخواهید آنها را بفروشید، به دلیل محبوبیت و جذابیت بیشتر بهتر فروخته می‌شوند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

احمدرضا فرهبد
۱۴۰۲/۰۲/۰۴
احمد رضا فرهبد هستم. از سال ۹۳ تاکنون در حوزه نویسندگی وب فعالیت می کنم و در زمینه های مختلف مقاله نوشتم. عاشق دنیای فناوری های جدید هستم؛ مخصوصا فناوری های صوتی و تصویری. در حال حاضر عضو تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!