تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

اتو بخار خوب چی بخریم؟+معرفی بهترین برندهای داخلی و خارجی اتوبخار

راهنمای خرید
اتو بخار خوب چی بخریم؟ خریدن اتو بخار در ظاهر کار ساده‌ای به نظر می‌رسد؛ اما یک اتو بخار خوب باید ویژگی‌های زیادی داشته باشد. یک اتو بخار خوب حتماً باید دارای قدرت بالا در تولید مداوم بخار و افزایش لحظه‌ای تولید میزان بخار باشد. در ضمن توصیه می‌شود توان بالایی نیز داشته باشد تا سریع گرم شود.

تصلا-خریدن اتو بخار در ظاهر کار ساده‌ای به نظر می‌رسد؛ اما یک اتو بخار خوب باید ویژگی‌های زیادی داشته باشد که ممکن است از آنها اطلاع نداشته باشید یا در هنگام خرید چندان به برخورداری یا عدم برخورداری اتو از آنها توجه نکنید؛ اما وجود آنها برای تقویت عملکرد دستگاه ضروری است.

در این مطلب راهنمای خرید اتو بخار قصد داریم هر آنچه را که باید در مورد اتو بخار بدانید، بیان کنیم. در ضمن در انتهای مقاله بهترین برندهای ایرانی و خارجی اتو بخار به همراه تعدادی از بهترین اتو بخارهای ایرانی و خارجی را معرفی خواهیم کرد.

البته قبل از شروع این مطلب باید بگوییم اکثر اتو بخارهای جدید موجود در بازار تمام این قابلیت یا حداقل بسیاری از آنها را دارند و این مقاله بیشتر جهت آشنایی شما با ویژگی‌های یک اتو بخار استاندارد تهیه شده است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

 • ویژگی‌های لازم برای یک اتو بخار خوب
 • آشنایی با بهترین برندهای خارجی و ایرانی اتو
 • بهترین اتو بخارهای خارجی
 • بهترین اتو بخارهای ایرانی

قبل از بیان ویژگی‌های لازم برای یک اتو بخار مناسب اجازه دهید در چند جمله اتو بخار ایدئال را توصیف کنیم.

اتو بخار باید بتواند:

 • دما را در هنگام اتوکشی پارچه‌های مختلف، با دقت بالا کنترل کند
 • حجم مناسبی از بخار را بدون چکیدن یا پاشیدن آب ایجاد کند
 • به‌راحتی و بدون مشکل روی پارچه حرکت کند

ویژگی‌های لازم برای یک اتو بخار خوب

اتوبخار

در این بخش ضروری‌ترین ویژگی‌های که یک اتو بخار باید داشته باشد، بیان خواهیم کرد. لازم به ذکر است این ویژگی‌ها بر اساس اهمیت مرتب شده‌اند.

قدرت بالا در تولید مداوم بخار

هرچقدر توانایی یک اتو در تولید مداوم بخار بیشتر باشد، به همان میزان عملکرد بهتری دارد. توانایی تولید مداوم بخار توسط اتو با واحد گرم در دقیقه اندازه‌گیری می‌شود. اگر میزان تولید مداوم بخار توسط اتو ۵۰ گرم در دقیقه باشد، خروجی خوبی خواهد داشت؛ البته توانایی تولید مداوم بخار اکثر اتو بخارهای کنونی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ گرم در دقیقه است.

قدرت بالا در پرتاب بخار

اگر لباسی که می‌خواهید آن را اتو کنید، چین‌وچروک‌های بدی دارد یا بخش‌هایی از آن که اتوکشی آنها دشوار است، چین‌وچروک‌های زیادی دارد، باید از اتویی استفاده کنید که قدرت بالایی در پرتاب بخار داشته باشد.  بهتر است قدرت پرداخت اتوهایی که  می‌خواهید از آنها برای اتوکشی لباس‌های مذکور استفاده کنید، بین ۱۱۰ تا ۳۴۰ گرم در دقیقه باشد (میزان قدرت پرتاب بخار هم با واحد گرم در دقیقه سنجیده می‌شود و هرچقدر بیشتر باشد، بهتر است). این میزان در برخی از اتوها، بین ۲۱۰ تا ۷۵۰ گرم در دقیقه هم می‌رسد.

قابلیت افزایش لحظه‌ای میزان بخار تولیدی

گاهی اوقات چروک‌های بسیار بدی در لباس ایجاد می‌شوند و برای رفع آنها در هنگام اتوکشی نیازمند حجم زیادی از بخار هستیم. در اتوهای دارای قابلیت افزایش لحظه‌ای میزان بخار، دکمه‌ای وجود دارد که با زدن آن، یک لحظه بخار مضاعفی از اتو خارج می‌شود و با آن می‌توانید چین‌وچروک‌های سرسخت را برطرف کنید. قابلیت افزایش لحظه‌ای میزان بخار معمولاً با عنوان بخاردهی توربو معرفی می‌شود

قابلیت قطع‌کن خودکار

حتماً برای شما هم پیش آمده که به دلیل اینکه فراموش کرده‌اید اتوی روشن را از روی لباس بردارید، لباس سوخته است. قابلیت قطع‌کن خودکار از چنین اتفاقی جلوگیری می‌کند و پس از اینکه اتو چند ثانیه ثابت روی لباس باقی می‌ماند، آن را خاموش می‌کند.

سیستم ضد رسوب

رسوب به‌تدریج باعث گرفتگی سوراخ‌های کف اتو می‌شود و عملکرد آن را مختل می‌کند. شما می‌توانید با خرید یک اتوی‌بخار ضد رسوب مشکل ایجاد رسوب را برطرف کنید. در صورت استفاده از آب بدون املاح، اتو رسوب نمی‌گیرد؛ اما معمولاً آب بدون املاح یا همان آب مقطر در دسترس نیست و معمولاً از آب شرب برای پر کردن مخزن استفاده می‌شود که املاح فراوانی دارد و در برخی از مناطق میزان این املاح بسیار بالا است. استفاده از چنین آبی باعث می‌شود اتو پس از چند بار استفاده رسوب بگیرد و خروج بخار از آن به میزان قابل‌توجهی کاهش یابد.

قابلیت خاموش شدن خودکار (automatic shut-off)

وجود این ویژگی امنیتی در اتو بخار واقعاً ضروری است. حتماً برای شما هم پیش آمده که عجله داشته‌اید و فراموش کرده‌اید اتو را پس از استفاده از آن خاموش کنید. این قابلیت باعث می‌شود اتو پس از مدتی که در حالت عمودی قرار می‌گیرد و از آن استفاده نمی‌شود، به‌صورت خودکار خاموش شود. این قابلیت هم باعث افزایش عمر مفید اتو می‌شود و هم کاهش مصرف برق آن را به دنبال دارد. در برخی از اتوها زمانی که دستگاه به‌صورت خودکار خاموش می‌شود، یک هشدار صوتی پخش می‌شود که در نوع خود یک ویژگی کاربردی محسوب می‌شود

قابلیت اطلاع در مورد آماده‌به‌کار بودن اتو (Power-on light)

درصورتی‌که اتو این ویژگی را داشته باشد، می‌توانید بفهمید که دستگاه روشن، داغ و آماده‌به‌کار است؛ بنابراین هم می‌فهمید که دیگر نباید به کف اتو دست بزنید و هم متوجه می‌شوید که دستگاه آماده استفاده است.

در صورت عدم برخورداری اتو این ویژگی، از یک سو نمی‌دانید اتو چه زمانی قابل استفاده است و برای مطمئن شدن از این موضوع چاره‌ای ندارید جز اینکه دستتان را یک لحظه به کف اتو بزنید و از سوی دیگر ممکن است دستتان را بی‌حواس کف اتو بگذارید و دچار سوختگی دردناکی شوید.

قابلیت تولید بخار به میزان‌های مختلف

در هنگام اتوکشی نیاز به بخار، متناسب با نوع پارچه و وضعیت پارچه متفاوت است؛ مثلاً در هنگام اتوکشی پارچه کتان به بخار بیشتری نیاز است و در هنگام اتوکشی پارچه‌های حساس باید میزان خروجی بخار را کاهش داد. چنانچه اتو تنها قادر به تولید یک میزان از بخار باشد و نتواند حجم بخار تولیدی خود را افزایش یا کاهش دهد، اصلاً نمی‌توان از آن برای اتوکشی پارچه‌های مختلف با وضعیت‌های متفاوت استفاده کرد.

برخورداری از توان بالا

هرچقدر توان یک اتو که همچون توان سایر وسایل برقی با وات سنجیده می‌شود، بیشتر باشد، اتو سریع‌تر گرم می‌شود و می‌توانید لباس‌ها را سریعاً با آن اتو کنید. اگر اتوی شما توان بالایی داشته باشد، می‌توانید حجم زیادی از لباس‌ها را تنها در عرض یک دقیقه یا کمی بیشتر اتو کنید.

قابلیت بخاردهی در حالت عمودی

اگر اتو این قابلیت را داشته باشد، می‌توانید از آن برای اتوکشی پرده‌ها یا لباس‌های آویزان‌شده به رخت‌آویز نیز استفاده کنید.

ترموستات دقیق

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم یک اتو بخار خوب باید بتواند دما را برای اتوکشی پارچه‌های مختلف به‌خوبی کنترل کند و تنها در صورتی می‌تواند از عهده این وظیفه به‌خوبی برآید که یک ترموستات دقیق و حساس داشته باشد. در صورت وجود ترموستات دقیق در اتو، می‌توان در هنگام اتوکشی پارچه‌های مختلف، دما را به‌راحتی و با دقت بالا  متناسب با نوع پارچه کنترل کرد

وزن مناسب

طبیعتاً نگه‌داشتن یک اتوی سنگین‌وزن سخت‌تر از استفاده از یک اتوی سبک‌وزن است؛ اما در مقابل در هنگام حرکت دادن آن روی پارچه باید فشار کمتری روی اتو بیاورید؛ اما در صورت استفاده از یک اتوی سبک، باید آن را کمی با فشار روی پارچه حرکت دهید که ممکن است برای افرادی که دست سنگین ندارند، کمی سخت باشد

کفی سرامیکی

امروزه اکثر اتوها با کفی سرامیکی نچسب عرضه می‌شوند که به‌سادگی تمیز می‌شوند؛ اما از سوی دیگر حساس هستند و معمولاً به‌راحتی خش برمی‌دارند و حتی ممکن است با گذشت زمان رنگ آنها تغییر کند یا لکه‌لکه شوند؛ البته کفی‌های سرامیکی مرغوب تا حدود زیادی در برابر این دو مشکل  مقاوم هستند؛ اما باز هم باید مراقب خش برنداشتن آنها باشید. اتوهای دارای کفی فولادی پلیش‌شده نیز گزینه مناسبی برای خرید هستند.

اگر نمی‌توانید از اتوی خود به‌خوبی مراقبت کنید و از سوی دیگر با تمیز کردن اتو هم مشکل زیادی ندارید؛ می‌توانید اتوهای دارای کفی فولادی را بخرید که در برابر خط و خش کاملاً مقاوم هستند؛ البته این اتوها دیگر در بازار یافت نمی‌شوند و تقریباً تمام اتوهای موجود در بازار دارای کفی سرامیکی هستند

مخزن با ظرفیت بالا

طبیعتاً هرچقدر ظرفیت مخزن اتو بیشتر باشد، می‌توانید لباس‌های بیشتری را با آن اتو بزنید و  دیرتر باید آن را پر کنید. توصیه می‌کنیم ظرفیت مخزن آب اتو بین ۰.۲۵ تا ۰.۴۰ لیتر است. البته برخی از اتوها دارای مخزن بسیار بزرگ‌تری هستند که ظرفیت آنها به ۱.۵ یا حتی ۲ لیتر هم می‌رسد. در ضمن بهتر است مخزن ورودی بزرگ و عریضی داشته باشد تا به‌راحتی بتوانید در داخل آن آب بریزید

قابلیت ضد چکه

وجود این قابلیت در اتو بخار، از چکیدن آب از کفی و لک‌شدن پارچه‌های در حال اتو، مخصوصاً در دمای پایین، جلوگیری می‌کند.

مخزن آب شفاف

اگر اتو چنین مخزنی داشته باشد، به‌راحتی می‌توانید زمانی که آب اتو کم شده است، فوراً آن را پر کنید. در ضمن دیگر لازم نیست برای چک کردن میزان آب مخزن، دائماً درب آن را بردارید.

قابلیت خود تمیزکنندگی (Self cleaning)

چسبیدن ذرات کثیفی به کف اتو، باعث گرفتگی شیر بخار و سوراخ‌های کف اتو می‌شود که افت بخاردهی اتو را به دنبال دارد. در چنین شرایطی ممکن است متوجه نشوید که مشکل مربوط به کثیف شدن اتو است یا با نحوه تمیز کردن اتو بخار آشنا نباشید یا اصلاً فراموش کنید که اتو کثیف شده و دائماً به دنبال رفع مشکل افت بخاردهی آن باشید. قابلیت خود تمیزکنندگی همیشه اتو را به‌صورت خودکار تمیز می‌کند و مانع گرفتگی سوراخ‌های کفی و شیر بخار می‌شود.

داشتن محفظه سیم

توصیه می‌کنیم اتویی را خریداری کنید که محفظه‌ای برای سیم نیز داشته باشد تا بتوانید سیم را جمع کنید و در داخل محفظه قرار دهید. همچنین بهتر است گیره‌ای هم برای نگه‌داشتن سیم، روی اتو باشد تا سیم کاملاً در جای خود قرار گیرد. در ضمن طبیعتاً هرچقدر طول سیم اتو بیشتر باشد، بهتر است و می‌توانید آزادانه‌تر از آن استفاده کنید. بهتر است اتویی را خریداری کنید که سیم آن قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را داشته باشد.

وجود فاصله بین بدنه و کفی

درصورتی‌که طراحی اتو به‌گونه‌ای باشد که شکافی بین بدنه و کفی آن وجود داشته باشد، می‌توانید لباس‌ها را با آن بدون نگرانی در مورد آب شدن دکمه‌های پلاستیکی و آسیب‌پذیر در برابر حرارت، اتو کنید؛ زیرا در هنگام اتو، دکمه‌ها بدون اینکه لازم باشد دقت کنید، در شکاف بین بدنه و کفی قرار می‌گیرند! بنابراین افراد تازه‌کار می‌توانند با این اتوها، لباس‌های دارای دکمه‌های حساس به حرارت را با خیال راحت اتو کنند.

آشنایی با بهترین برندهای خارجی و ایرانی اتو

بهترین اتوبخار

اکنون‌که با ویژگی‌های لازم برای یک اتوی خوب آشنا شدید، اجازه دهید شما را با بهترین برندهای خارجی و ایرانی اتو بخار آشنا کنیم.

بهترین برندهای خارجی اتو بخار

در سال ۲۰۲۲ فیلیپس به‌عنوان بهترین برند اتو بخار معرفی شده است. اتو بخارهای فیلیپس عملکرد بسیار خوبی دارند و طبق بررسی‌های انجام‌شده، مشتریان از آن‌ها بسیار راضی هستند

تفال بهترین برند بعدی اتو است و خرید اتو بخارهای این برند نیز کاملاً توصیه می‌شود. اتو بخارهای تفال کاملاً قابل‌اعتماد هستند و در جلب رضایت افراد کاملاً موفق بوده‌اند.

بهترین برندهای ایرانی اتو بخار

از میان بهترین برندهای ایرانی اتو بخار می‌توان به پارس خزر و سایا اشاره کرد. این دو برند ایرانی همیشه تلاش کرده‌اند اتو بخارهای به‌روز با فناوری‌های جدید و قیمت مقرون‌به‌صرفه را تحت لیسانس برندهای مطرح در زمینه تولید این محصول، تولید و روانه بازار کند. در کل پارس خزر یکی از برندهای ایرانی محبوب لوازم خانگی است و محصولات این شرکت، ازجمله اتو بخارهای آن توانسته‌اند تا حدود زیادی در جلب رضایت مشتریان موفق عمل کنند. لازم به ذکر است که سایا برند زیرمجموعه پارس خزر است.

بهترین اتو بخارهای خارجی

در این بخش با بهترین اتوهای برندهای فیلیپس و تفال آشنا می‌شویم

اتو بخار فیلیپس Azur GC4532/20

اتو بخار فیلیپس Azur GC4532/20

ویژگی‌ها:

 • توان ۲۴۰۰ وات
 • توانایی تولید بخار ۴۵ گرم در دقیقه
 • توانایی تولید لحظه‌ای بخار تا ۱۸۰ گرم در دقیقه
 • قابلیت ضد چکه
 • کفی با مقاومت بسیار بالا در برابر خط و خش
 • قابلیت تمیزکنندگی آسان
 • سیم ۲ متری
 • مناسب برای انواع لباس

قیمت اتو بخار فیلیپس Azur GC4532/20 دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است

اتو بخار تفال TurboPro FV5648

اتو بخار تفال TurboPro FV5648

ویژگی‌ها:

 • توان ۲۴۰۰ وات
 • سیستم قطع‌کن خودکار
 • سیستم ضد چکه
 • بخاردهی عمودی
 • سیستم ضد رسوب
 • کفی سرامیکی
 • قابلیت تمیزکنندگی خودکار
 • توانایی تولید مداوم بخار ۵۰ گرم در دقیقه
 • توانایی تولید لحظه‌ای بخار تا ۲۲۰ گرم در دقیقه

قیمت اتو بخار تفال TurboPro FV5648 چهار میلیون و ۸۴۰ هزار تومان است

بهترین اتو بخارهای ایرانی

در این بخش بهترین اتو بخار پارس خزر و سایا را معرفی خواهیم کرد

اتو بخار رینیوم پارس خزر

اتو بخار رینیوم پارس خزر

ویژگی‌ها:

 • توان ۲۲۰۰ وات
 • توانایی تولید مداوم بخار ۲۰ گرم در دقیقه
 • توانایی تولید لحظه‌ای بخار تا ۱۵۰ گرم در دقیقه
 • قابلیت خود تمیزکنندگی و جرم‌گیری
 • سیستم ضد چکه
 • سیستم ضد رسوب
 • قابلیت تنظیم میزان بخار و ترموستات
 • سیم ۱.۶۵ متری با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه
 • قابلیت بخاردهی عمودی

قیمت اتو بخار رینیوم پارس خزر ۶۹۰ هزار تومان است

اتو بخار سایا مدل تیتانیوم

اتو بخار سایا مدل تیتانیوم

ویژگی‌ها:

 • توان ۲۲۰۰ وات
 • توان بالا در تولید بخار
 • قابلیت تنظیم بخار دهی
 • قابلیت بخاردهی عمودی
 • سیستم ضد رسوب
 • سیستم ضد چکه
 • کفی سرامیکی
 • قابلیت بخاردهی لحظه‌ای
 • قابلیت خود تمیزکنندگی
 • سیم ۱.۸ متری با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه
 • قابلیت تنظیم دما

قیمت اتو بخار سایا مدل تیتانیوم در حدود یک میلیون تومان است

نتیجه‌گیری

یک اتو بخار خوب حتماً باید دارای قدرت بالا در تولید مداوم بخار و افزایش لحظه‌ای تولید میزان بخار باشد. در ضمن توصیه می‌شود توان بالایی نیز داشته باشد تا سریع گرم شود. وجود قابلیت‌های امنیتی مثل قطع کن خودکار، خاموش شدن خودکار و هشدار در مورد روشن بودن اتو، نیز در این دستگاه ضروری است و توصیه اکید داریم از خرید اتوهای فاقد این قابلیت‌ها خودداری کنید.

برخورداری از قابلیت‌هایی مثل بخار عمودی، سیستم ضد رسوب، سیستم ضد چکه، کفی سرامیکی  و قابلیت خود تمیزکنندگی، نیز در اتو  برای بهبود عملکرد یا حفظ عملکرد خوب آن و افزایش دوام آن ضروری است. این ویژگی‌ها اتوی شما را به محصولی حرفه‌ای تبدیل می‌کنند.

همچنین توصیه می‌شود در هنگام خرید، دستگاهی را انتخاب کنید که دارای مخزن شفاف با ظرفیت بالا و دریچه ورودی آب بزرگ و عریض باشد. طولانی بودن سیم اتو با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه و برخورداری اتو از محفظه مخصوص نگهداری سیم، نیز مزیت‌های خوبی برای این دستگاه هستند

در مورد بهترین برندهای ایرانی و خارجی اتو بخار هم باید بگوییم که دو برند فیلیپس و تفال جزو بهترین برندهای خارجی و برندهای پارس خزر و سایا جزو بهترین برندهای ایرانی این محصول هستند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

احمدرضا فرهبد
۱۴۰۲/۰۱/۳۰
احمد رضا فرهبد هستم. از سال ۹۳ تاکنون در حوزه نویسندگی وب فعالیت می کنم و در زمینه های مختلف مقاله نوشتم. عاشق دنیای فناوری های جدید هستم؛ مخصوصا فناوری های صوتی و تصویری. در حال حاضر عضو تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!